Så här jobbar vi

Vi på arbetsmarknadsförvaltningen arbetar med att guida invånare mot studier och arbete. Vi har alltid individen i fokus.
Det dagliga invånarmötet är centralt, där vi tror på den enskildes inre drivkrafter och det egna ansvaret. Tillsammans med invånaren och våra samarbetspartner öppnar vi vägar mot studier och arbete.
Varje år är vi i kontakt med ungefär 15 000 personer. De invånare som kommer till oss är olika och har olika förmågor, erfarenheter och behov.
De flesta söker sig till oss för att de vill börja studera, träna svenska, byta yrkesbana eller få studie- och yrkesvägledning. En del söker sig till oss för att de har problem med sin ekonomi och har svårt att försörja sig. De flesta som söker ekonomiskt bistånd har inte något arbete och behöver en hållbar lösning.
Vi jobbar tillsammans med invånaren
Invånarna kommer i kontakt med oss på olika sätt. Det kan vara genom Kontaktcenter, helsingborg.se, e-tjänster eller andra digitala kanaler.
Vi arbetar på flera olika sätt med att vägleda invånare mot studier eller ett arbete. Men en central utgångspunkt är att vi vill arbeta tillsammans med dem som behöver vårt stöd eller våra tjänster. Inte för dem.
De som inte klarar sig ekonomiskt kan söka ekonomiskt bistånd och får då en snabb bedömning om de har rätt till bistånd. Om invånaren har rätt till pengar under en längre tid får hen en guide som i samarbete planerar och guidar på vägen mot ett arbete. Guiden, i regel en studie- och yrkesvägledare eller en socionom, är invånarens huvudsakliga kontakt. Även andra, till exempel invånare som studerar, kan få en guide. Guiden samarbetar med representanter för olika kompetenser utifrån vad invånaren behöver.
Olika vägar till arbete
Vår uppgift är att göra det lättare för invånarna att få ett jobb.


Inom vuxenutbildningen finns möjlighet att läsa in grundskole- eller gymnasiekompetens, studera på yrkesutbildningar, yrkeshögskoleutbildningar, svenska för invandrare (sfi) eller ha språkträning. För att nyanlända snabbare ska lära sig svenska och få jobb kombinerar vi sfi med yrkesutbildningar.
Alla som studerar hos oss ska ha ett jobbmål så att studierna leder i rätt riktning. Vi arbetar också med motivationshöjande samtal, planering och olika aktiviteter som ska leda till arbete.
Vi samarbetar med näringslivet och andra aktörer för att invånare ska få praktik, lära sig ett yrke eller arbetsträna för att öka möjligheterna att få ett arbete. Vi samarbetar också med den idéburna sektorn, med myndigheter och andra aktörer som kan underlätta vägen till studier och jobb.
Vi matchar arbetssökande med lediga jobb. I samarbetet med myndigheter, studieanordnare och näringslivet formar vi utbildningar och olika möjligheter till praktik som motsvarar arbetsmarknadens behov.
Det finns invånare som vänder sig till oss som är sjuka och inte kan arbeta. Då ser vi till att de kommer till rätt huvudman och får rätt stöd och ersättning.
Vi är på väg – tillsammans mot arbete
Vi har alltid individen, och hens önskemål och behov, i fokus. Det dagliga invånarmötet är centralt, där vi tror på den enskildes inre drivkrafter och det egna ansvaret. Tillsammans med invånaren och våra samarbetspartner öppnar vi vägar mot studier och, så småningom, arbete.
Här kan du se filmen om hur vi jobbar på förvaltningen.