Ämnesträff i ämnena slöjd, bild och teknik med ”hands-on”

Att använda digitala verktyg och digital teknik i slöjd-, bild- och teknikundervisningen ger nya möjligheter! Välkommen att under en eftermiddag utbyta erfarenheter över ämnesgränserna samt ta del av nya tips från våra teknik- och mediepedagoger.

Innehåll

På ämnesträffen kommer ni få möjlighet att träffa Inger Möller Degerfält. Inger kommer bland annat berätta om de bakomliggande pedagogiska tankarna kring hur man kan arbeta med slöjd- och bildportfolio samt slöjdlexikon i sin undervisning.

Ni kommer även att träffa teknik- och medipedagoger som håller i ett antal olika workshops, bland annat:

  • Makey Makey
  • Arduino
  • Micro:bit
  • TinkerCAD (3D och circuits)

Målgrupp

Grundskollärare i slöjd, bild och teknik samt lärare i förskoleklass och fritidshem.

När och var?

Nytt datum kommer inom kort!

Anmälan

Nytt datum kommer inom kort!

Har du frågor?

Maila pedagogisktcenter@helsingborg.se

Den här länken kan inte nås på ditt nuvarande nätverk. Systemet du försöker nå är endast tillgängligt genom en säker, auktoriserad anslutning.

För att få åtkomst behöver du antingen vara ansluten till nätverket på en specifik plats, som ett kontor, eller använda en säker anslutningsmetod, som en VPN.

Vänligen säkerställ att du är ansluten till rätt nätverk för att fortsätta.