Konsert Pixlar & Pizzicato, årskurs 4 och 5

HW
Henrik Wilhelmsson
skolf skolf skolf skolf skolf skolf

Vi möter orkestermusik nästan varje dag. Utan att vi vet om det! Den symfoniska musiken omsluter oss när vi tittar på film, följer tv-serier eller spelar spel. I programmet Pixlar & Pizzicato sveps vi med av orkesterns kraft och undersöker hur musiken känns och vilka bilder den ger oss.

Vi får höra dramatisk och färgrik musik från filmer som bl a Harry Potter och från spel som Valheim, men också orkestermusik av Tjajkovskij, Puccini och Ravel som belyser varifrån dagens spel-och filmmusik härstammar.

Helsingborgs Symfoniorkester, konferencierer Sigrid Hultberg och Olle Wåhlstedt och dirigenten Jakob Hultberg visar upp orkesterns instrument och guidar oss genom musik som är splitterny och jättegammal, välkänd och okänd men alltid full av känslor och bilder!

Konserten är skapad efter läroplanens mål för åk 4 och 5 i ämnet musik. Vi bjuder alla Helsingborgs elever i åk 4 och 5 på hela besöket inklusive transport som vi hjälper er att boka. Bussbokning samt ”bra att tänka på” skickas ut ca två veckor före besöket.

Medverkande:
Helsingborgs Symfoniorkester
Dirigent och presentatör: Jakob Hultberg

Den här länken kan inte nås på ditt nuvarande nätverk. Systemet du försöker nå är endast tillgängligt genom en säker, auktoriserad anslutning.

För att få åtkomst behöver du antingen vara ansluten till nätverket på en specifik plats, som ett kontor, eller använda en säker anslutningsmetod, som en VPN.

Vänligen säkerställ att du är ansluten till rätt nätverk för att fortsätta.