Reklam, tryck och profilprodukter

Ska du ta fram material exempelvis till en kampanj eller för ett evenemang? Eller kanske vill du göra en trycksak?

När du ska ta fram reklam, tryck eller profilprodukter kan du vända dig till kommunikation och marknad för att få hjälp med rådgivning eller att ta fram original. Du kan också vända dig till någon av de upphandlade byråerna i Helsingborgs stad. Tänk på att det bara är du som är avropare som kan beställa material av upphandlade leverantörer.

Att tänka på

Använd våra upphandlade byråer

Du ska alltid använda dig av stadens upphandlade leverantörer. Du hittar alla upphandlade leverantörer i stadens avtalskatalog, som finns på avropssidan här på intranätet.

Stadens grafiska profil

Helsingborgs stads grafiska profilprogram ska stärka stadens varumärke och du måste använda stadens grafiska profil för de produkter eller trycksaker som du tar fram.. Genom att vi alla följer reglerna i den grafiska manualen bidrar vi till att bygga en visuell identitet. Vi skapar igenkänning, får större genomslagskraft och en tydligare kommunikation.

Guide för ditt grafiska arbete

Här hittar du en beskrivning av det stöd som finns för dig i ditt arbete med kommunikation och marknadsföring.

Gåvor

Behöver du en gåva att ge bort till föreläsare eller vid ett studiebesök? Då kanske du kan hitta presenten här i stadens webbutik. Webbutiken är till för oss som jobbar inom staden. Du måste ha godkännande från din närmsta chef innan du beställer.

Webbutik för gåvor

Har du frågor?

K
Kommunikation och marknad
FH
Fritid Helsingborg
RA
Rebecka Andersson

Den här länken kan inte nås på ditt nuvarande nätverk. Systemet du försöker nå är endast tillgängligt genom en säker, auktoriserad anslutning.

För att få åtkomst behöver du antingen vara ansluten till nätverket på en specifik plats, som ett kontor, eller använda en säker anslutningsmetod, som en VPN.

Vänligen säkerställ att du är ansluten till rätt nätverk för att fortsätta.