Viktig information till dig som använder Magma
Magmas avtal förlängs inte inför nästa läsår. Du som använder det idag kommer få information om hur du sparar ner eventuellt material.
I samband med översyn av digitala system och tjänster har skol- och fritidsförvaltningen beslutat att avtalet med Magma inte förlängs efter läsårets slut.
Det har även beslutats att det framåt inte kommer införskaffas kommunlicens för digitala tjänster för enskilda ämnen, om inte särskilda skäl finns. Grundutbudet ska i första hand innehålla det som de flesta elever och lärare behöver ha åtkomst till. Rektor ansvarar för att utifrån behov komplettera digitala tjänster/läromedel till sin verksamhet utöver det utbud som finns för alla.
Vi förstår att detta kan kännas som en försämring för er som använder Magma. Samtidigt har vi många skolor och lärare som inte använder Magma men ändå betalar för det.
Vi har varit i kontakt med leverantören av Magma och framfört önskemål om att låta varje skola köpa en egen licens. Tyvärr har leverantören beslutat att de bara säljer licenser till hela kommunen, inte till enskilda skolor. Detta kan vi tyvärr inte ändra på.
Vid frågor, prata med din rektor.