IT inventering och kostnadsmedvetenhet
Just nu genomför ekonomiavdelningen tillsammans med oss på lokal IT ett projekt för att få kontroll på den IT-utrustning som är kostnadsdrivande på socialförvaltningen. Bakgrunden till detta projekt är att vi idag misstänker att vi betalar för utrustning som inte används eller inte finns i våra ägor.
Varje månad blir vi fakturerade för den utrustning som enligt SLF finns hos oss på socialförvaltningen och det tas ingen hänsyn till om den används aktivt eller ej. Därför är det extremt viktigt att all IT-utrustning i form av datorer och mobiltelefoner som inte används återlämnas till IT, så vi kan avanmäla bruket och på så sätt slippa onödiga utgifter.
Känner ni i kärnverksamheten till att vi har IT-utrustning i form av datorer eller mobiltelefoner som ligger oanvända i någon hylla eller låda, ta då kontakt med oss lokala IT-resurser så hjälper vi er att få denna utrustning avanmäld.
Varje dator eller mobiltelefon som inte tillför något värde i form av användning, kostar oss några hundralappar i månaden. Dataextrakt från SLF visar att vi har ca 100 datorer förmycket i verksamheten i jämförelse mot hur många anställda vi är. Som ett första steg i projektet kommer vi att försöka få all den utrustning som inte används återlämnad till oss så vi kan återlämna den till SLF, vilket är ett krav från SLF för avregistrering, och på så sätt krympa utgifterna. Varje krona vi kan vända till något produktivt är en vinst för oss själva och våra invånare.