Tänk på detta när du skickar säker e-post med t-dialog

Vi har nu under en tid kunnat använda oss utav t-dialog för att skicka säker e-post istället för att tex. faxa eller skicka internpost.

Här kommer några saker ni behöver tänka på innan ni skickar säkra meddelanden.

  • När ni skickar till externa mottagare, skicka alltid till en personlig mailadress, aldrig till ett funktionskonto. Mailet är anonymt tills rätt mottagare öppnar det. Den som tar emot det kan inte veta vem som är mottagare.
  • Meddela alltid mottagaren i förväg att hen kommer att få ett säkert meddelande från Helsingborg stad
  • Vissa myndigheter som tex. polisen kan inte öppna länkar i externa mail. då kan de inte heller öppna ett säkert meddelande från oss. Ta reda på detta innan ni skickar

Manual t-dialog

AA
Andreas Axelsson

Den här länken kan inte nås på ditt nuvarande nätverk. Systemet du försöker nå är endast tillgängligt genom en säker, auktoriserad anslutning.

För att få åtkomst behöver du antingen vara ansluten till nätverket på en specifik plats, som ett kontor, eller använda en säker anslutningsmetod, som en VPN.

Vänligen säkerställ att du är ansluten till rätt nätverk för att fortsätta.