Automatiserad matchning av vårdboende
En invånare som blivit beviljad insatsen vårdboende ska genom mina sidor i Helsingborg.se kunna få ett erbjudande om plats i ett vårdboende. Själva matchningsprocessen gör en RPA där den utifrån behoven letar efter lämplig plats bland de lediga platserna på vårdboende.
Så här fungerar modulen
En RPA hämtar den informationen som behöver matchas från Lifecare och letar igenom stadens bestånd efter lämplig plats. När en matchning skett så kommuniceras kunden detta. Initialt genom meddelande i mina sidor men så småningom kan det även ske via såväl sms som uppläsning av meddelande till telefonen.
Bakgrund
När en plats öppnas på ett vårdboende så kontaktas boendeförmedlingen som i sin tur går igenom sin lista över förmånstagare. Därefter så sker en matchningsprocess och förmånstagaren kontaktas med erbjudande om plats. Ibland uppstår svårigheter att komma i kontakt med den enskilde för att kunna förmedla erbjudandet. Likaså är matchningsprocessen ett rent rutinarbete som skulle kunna automatiseras.
Effekter
- Minska den manuella handpåläggningen
- Möjliggöra för snabbare hantering av ärendena då den enskilde kan ta del av erbjudandet när som helst
- Minska telefonsamtalen eller annan analog kommunikation om det inte är behövligt
Lansering
Beräknas till fjärde kvartalet 2024
Kontaktuppgifter
- Elisabeth Arvidsson, Projektledare: elisabeth.arvidsson@helsingborg.se