Invånaren, helhetssyn och innovation i fokus på vuxenutbildningens medarbetardag

Under en eftermiddag den 5 april hade vuxenutbildningens medarbetare en gemensam workshop med inriktning på förvaltningens förflyttningar.
Syftet med dagen var att träna på att arbeta tillsammans över olika yrkesroller med verksamhetens utmaningar och öka förståelse för helheten, men med ett tydligt fokus på invånaren. En vanlig ny modell för utveckling och innovationsmetod, Double Diamond, testades för att ge fler perspektiv och stärka innovationskraften på verksamhetsnivå.
Utgångspunkten för dagen var att öva på att tänka nytt och använda varandras kompetenser i

Fjolårets utmaningar gav 50 idéer
Dagen inleddes med en tillbakablick på det arbete som gjordes på motsvarande dag förra året. Då samarbetade medarbetarna kring förvaltningens centrala utmaningar: att fler ska börja studera, genomströmning på utbildningen och kompetensförsörjning. Det resulterade i över 50 förslag på idéer. Flera av idéerna har sedan dess resulterat i verksamhetsutveckling och nya insatser, exempelvis Testa komvux, obligatoriska studiebesök inför yrkesutbildning samt informationstillfällen för guider.
Förstå eleven och kartlägg problemet
Personalen delades in i grupper och innovationsledare Isabella Seiger, som ledde workshopen, presenterade modellen Double Diamond. Den går ut på att utforska och definiera problemet för att

– Modellen påminner oss om vikten av att först förstå problembilden innan vi sätter igång och spånar lösningar, säger Isabella. Detta bidrar till en ökad träffsäkerhet som skapar mer effekt. Genom metoden kan vi utforska och på djupet förstå utmaningar och möjligheter hos de problem som verksamheten identifierar. Det kan vara ett annorlunda sätt att jobba, vilket kan kännas lite obekvämt, men förhoppningsvis känns det också roligt och givande att testa ett nytt angreppssätt.
De utmaningar som grupperna kunde välja mellan handlade om att:
- minska avbrott på utbildningar
- rusta eleven
- öka yrkesförståelse hos elever
Därefter skulle tvärgrupperna utforska problem, möjligheter, hinder, drivkrafter hos eleverna kopplat till den utmaning som valts. Gruppen fick sedan skriva nya problemformuleringar baserat på sina antaganden utifrån elevens perspektiv.

Vi hade bra diskussioner. Det var intressant att se att vi alla såg samma möjligheter och hinder fast ur olika perspektiv utifrån olika yrkesroller
Medarbetarna fick även testa en övning för idégenerering
För att få en liten känsla för processen framåt (den andra diamanten i modellen) fick grupperna välja den problemformulering som de trodde hade mest relevans för eleven och generera förslag på lösningar baserat på den. En lång lista av nya idéer skapades, trots en snäv tidsram.
Materialet kommer finnas i personalrummet på vuxenutbildningen, där både problemformuleringar och idéer kan beskådas och tas vidare på lämpliga sätt.
En bra eftermiddag med möjlighet för oss att var mer konkreta än vid tidigare liknande tillfällen. Väldigt värdefullt att få träffas och prata om gemensamma frågor med kollegor i olika yrkeskategorier
Eftermiddagen gav många nya insikter, och I utvärderingen uttryckte många att de haft bra diskussioner och en trevlig eftermiddag med kollegor de annars inte pratar med. Flera önskade mer tid till att arbeta med övningarna, något som vi tar med oss till nästa år.
Dagen avslutades med en reflektionsövning med utgångspunkt i boken: En liten bok om medarbetarskap. Boken som låter läsaren att fundera kring sitt eget beteende, vid exempelvis förändringar på jobbet och sin egen initiativförmåga,