Så här ser AMF:arens resmönster ut
I september gjorde vi en enkätundersökning om våra resvanor i tjänsten inom AMF. Syftet? Att bidra till stadens klimat- och miljömål genom att minska CO2-utsläpp.

Transporter är den största boven när det gäller utsläpp av CO2. Men för att kunna arbeta effektivt mot ett klimatneutralt Helsingborg 2030 behöver vi kunskap om resvanor i tjänsten. Målet med vår undersökning var att få koll på hur vi på AMF reser i tjänsten för att kunna identifiera möjligheter att minska vårt klimatavtryck, men även såklart att uppmuntra till mer hållbara resor.
Vi vill passa på att tacka er alla som har deltagit och delat med er av era tankar!
Resultat och analys
Det mest populära sättet att ta sig fram under arbetstid är att promenera, följt av att åka kollektivt med egen biljett och cykla med egen cykel.
På delad fjärde plats kommer att köra med egen bil (bensin eller diesel) och använda arbetsmarknadsförvaltningens bilar (el). Och vi hoppas förstås att fler väljer att cykla, åka kollektivt eller köra förvaltningens elbilar.
På en lägre svarsnivå ligger AMF:s elcyklar. Vi har tidigare konstaterat att det bara är några få som har upptäckt fördelen med förvaltningens elcyklar och använder dem regelbundet.
Men vi ser att det finns potential att få fler att börja använda AMF:s elcyklar – under förutsättning att de står lättillgängligt, batterierna är laddade och däcken pumpade just när man behöver dem. Det blev också synligt i och med undersökningen att det finns de som vill lära sig att cykla.
Förslag till förbättringar
Det kom in flera idéer! Här är några av dem:
Cykel
- Fler lättillgängliga cyklar och säker förvaring (du kan ställa cykeln, även din privata, i cykelförrådet i garaget på Kaliforniegatan och i cykelburen vid vuxhuset)
- Möjlighet att hämta och lämna cyklar på olika platser
- Mer information om våra cyklar och hur man använder dem (information finns på vårt intranät under Boka, beställa och köpa: Bil, buss eller cykel )
Kollektivtrafik
- Att arbetsgivaren står för kostnaderna för kollektivtrafik
- Busskort som gäller under arbetstid
Bilresor
- Göra det enklare och snabbare att boka arbetsbilar
- Fler, lättillgängliga elbilar
Elscooter/elsparkscykel
- Flera av dem som svarat på enkäten vill ha elscootrar/elsparkscyklar
- Önskemål om att behålla dem över natten
Frågor direkt till staden om cyklar och elsparkcyklar
AMF har ställt frågor till miljöförvaltningen och SLF:s inköpsenhet och avdelning för strategisk samhällsutveckling.
-
Förmånssystem där anställda kan betala av en egen elcykel
Förslaget har drivits under flera år, och HR hos SLF utreder möjligheten nu. -
Upphandling och leasing av elcykel
Möjligheten har undersökts, men intresset var begränsat. Det kan vara värt att göra ett nytt försök. -
Cykelsystem med hopp on/hopp off
Idén om att staden ska ha vanliga cyklar (inte el) tillgängliga för anställda. Cyklarna skulle kunna bokas centralt. -
Upphandling av elscootrar/elsparkcyklar
Det har inte varit någon aktiv diskussion om att köpa in elscootrar. För att göra en stadsövergripande upphandling måste det finnas ett behov. -
Centralt hanterade avtal
Avtalet för cyklar/elcyklar där andra fordon skulle kunna läggas till, är nytt och ska inte omförhandlas. Men möjligheten att direktupphandla kan användas för att test elsparkcyklar/elscooter -
Säkerhet vid användning av elscootrar
Det finns en oro kring säkerheten. Staden behöver överväga om det är lämpligt att uppmuntra anställda att använda dem.
Vad händer nu?
Resultaten av undersökningen kommer att presenteras för våra verksamhetschefer, som kommer att diskutera hur vi kan göra det lättare och mer attraktivt att välja miljövänliga resor.