Ny instruktion till dig som bokar resor åt stadens gäster

JA
Johan Ackfeldt
Detta innehåll är äldre än 60 dagar.

För att höja säkerheten på bokningar av resor och hotell har Egencia gjort en mindre ändring för hur bokningar till gäster genomförs. Bokar du idag bara du resor åt dig själv eller till andra som jobbar i staden påverkas du inte.

Logga in som vanlig i resebokarsystemet.

  • Välj Verktyg i översta menyraden
  • Under användarhantering välj Gästbokning
  • Välj mallen för din förvaltning
  • Välj Skapa gästprofil (blå text)
  • Fyll i gästens uppgifter (du behöver ange födelsedatum ange ett fejat datum 6 siffror vid resor där det krävs pass det korrekta födelsedatumet anges) Ange aldrig att gästen själv ska kunna boka något
  • Skapa sedan gästprofilen
  • Nu går du tillbaka till översta menyraden och bokar det du behöver som vanlig

Har du några frågor kan du mejla till oss. 

Avbryt
Du behöver logga in för att kunna lämna en kommentar.

Den här länken kan inte nås på ditt nuvarande nätverk. Systemet du försöker nå är endast tillgängligt genom en säker, auktoriserad anslutning.

För att få åtkomst behöver du antingen vara ansluten till nätverket på en specifik plats, som ett kontor, eller använda en säker anslutningsmetod, som en VPN.

Vänligen säkerställ att du är ansluten till rätt nätverk för att fortsätta.