Ny restauratör till Dunkers kulturhus!
Tillsammans med Kulturförvaltningen har Inköpsenheten nyligen handlat upp en ny restauratör till restaurangen på Dunkers kulturhus.
Upphandlingsformen var tjänstekoncession vilket innebär att leverantören står risken för affären. Den tionde mars tilldelades Vår tid är nu AB* (som även driver restaurang Culise i stadsteatern) koncessionen.

”Restaurangen är den sista viktiga pusselbiten i den pågående förändringen av Dunkers kulturhus. Den ska spegla kulturhusets profil och ambitioner.
Det blir ett nordiskt bistrocafé med närproducerade råvaror och minimalt matspill” stod att läsa i stadens pressmeddelande efter tilldelningen.
– Vi vill att vår meny ska vara en förlängning av kulturupplevelsen. Visar konsthallen en spansk konstnär, så kanske vi serverar nordiska tapas i bistron. Är det en dansk konstnär kanske det blir smörrebröd, säger Kristoffer Sköld delägare på Vår tid är nu.
Avtalsstarten är planerad till 1 december 2025 efter genomförd ombyggnation av restaurangen.
*Felix Paradis, Isabell seger och Kristoffer Sköld blir nya krögare på Dunkers kulturhus. FOTO: Emil Malmborg