En konferens om det mänskliga skapandet mot den kreativ AI:n

HW
Henrik Wilhelmsson
Detta innehåll är äldre än 60 dagar.

Har människan spelat ut sin roll när AI:n börjar bli så pass skarp att de själva kan improvisera och skapa konst? Finns det en gräns och skillnader mellan det som är exklusivt mänskligt och för vad ett datorprogram som är skapat för att efterlikna människors naturliga intelligens kan göra?

Det är frågor som konferensen ”När AI:n tar över” tar upp. Välkommen till en eftermiddag av spännande diskussioner, samtal och frågeställningar där vi vrider och vänder på begreppet artificiell intelligens kopplat till konsten.

Du hittar mer information och kan boka plats till konferensen här

För att se AI-föreställningen Sh4dows i samband med konferensen krävs att biljett bokas separat.

Avbryt
Du behöver logga in för att kunna lämna en kommentar.

Den här länken kan inte nås på ditt nuvarande nätverk. Systemet du försöker nå är endast tillgängligt genom en säker, auktoriserad anslutning.

För att få åtkomst behöver du antingen vara ansluten till nätverket på en specifik plats, som ett kontor, eller använda en säker anslutningsmetod, som en VPN.

Vänligen säkerställ att du är ansluten till rätt nätverk för att fortsätta.