Missade du KF-dagen?

HW
Henrik Wilhelmsson
Detta innehåll är äldre än 60 dagar.

I fredags 9/12 arrangerades höstens andra KF-dag. Denna gång var vi i Konsertsalen på Dunkers kulturhus.

Vi fick både en tillbakablick med kulturnämndens tidigare ordförande Cecilia Engström (KD) och höra om politikens planer framåt från Kulturnämndens nya ordförande Alexander Kolind (KD). Katarina Kristiansson och Fredrik Öjbro lotsade oss igenom KFs utvärdering av H22 City Expo. Mats Hallberg berättade om förvaltningens verksamhetsplan 2023 och under panelsamtalet med Lisa Dunsö, Åsa Schüler, Maria Casagrande och Mats Hallberg fick vi höra både trendspaning och visioner inom kultur.

Förmiddagen leddes av moderator Cecilia Nebel och avslutades med en mycket uppskattad personalvisning av utställningen Ralph Nykvist – Fotografernas fotograf.
Missade du dagen, eller vill du kanske friska upp minnet, finns det en inspelning nedan.

Den här delen av hemsidan visar innehåll från YouTube. Genom att fortsätta godkänner du GDPR och Sekretesspolicyn.

Avbryt
Du behöver logga in för att kunna lämna en kommentar.

Den här länken kan inte nås på ditt nuvarande nätverk. Systemet du försöker nå är endast tillgängligt genom en säker, auktoriserad anslutning.

För att få åtkomst behöver du antingen vara ansluten till nätverket på en specifik plats, som ett kontor, eller använda en säker anslutningsmetod, som en VPN.

Vänligen säkerställ att du är ansluten till rätt nätverk för att fortsätta.