Beredskapsveckan är igång

Den här veckan (vecka 39) varje år är det den nationella beredskapsveckan. Det är MSB, myndigheten för samhällsskydd och beredskap, som står bakom satsningen. Helsingborgs stad uppmärksammar veckan på olika sätt som du kan läsa om här. Har du frågor kan du vända dig till vår säkerhetssamordnare Martin Becker.
I stadens nyhet om beredskapsveckan kan du läsa om stadens ansvar vid kris och krig och om vad som förväntas av invånarna. Beredskapsveckan syftar till att förbereda samhället på att kunna hantera oförutsedda händelser och kriser. Det kan till exempel handla om längre strömavbrott eller om det inte kommer något vatten ur kranen. Ytterst handlar det om att stadens verksamheter måste kunna fortsätta utföra sitt uppdrag vid kris och i värsta fall i krig.
Har du frågor som rör beredskapsveckan eller vårt säkerhetsarbete kan du kontakta vår säkerhetssamordnade Martin Becker, martin.becker@helsingborg.se / 0768-63 70 68.