Fredagsfika 25 augusti 2023

SA
Sofia Arleon
Detta innehåll är äldre än 60 dagar.

Vilken glad fredag det är, det gråa vädret till trots! Vi började dagen med att samlas till fredagsfika, där vi fick höra om bland annat it-nyheter, Götaprisfinalister, våra omfattande arbeten med Västkustbanan och poängjaktsvinnare. Missade du den kan du se den i efterhand här.

Här kan du se fredagfikan från 25 augusti 2023.

  • Anna Möller hälsade välkommen och sammanfattade sommaren, som varit förhållandevis lugn för stadsbyggnadsförvaltningen. Hon berättade om att Helsingborgs stad är finalister i Göta priset.
  • Christian Eriksson gick igenom åtgärder som gjorts efter skyddsronden. En nyhet är att du som bokat ett mötesrum måste checka in på skärmen utanför mötesrummet inom en kvart från att mötestiden har börjat, annars blir rummet ledigt för andra.
  • Arion Statovci berättade om dubbelspåret Maria station – Ängelholm C och om Helsingborgsexpressen 2.
  • Karin Gjörtler och Emelie Bergström presenterade vinnarna i förvaltningsdagens poängjakt som vi hade i juni. Grattis till alla vinnare!
  • Bytesgarderoben, som annars står på plan 4 vid hissen mot Järnvägsgatan, har tillfälligt flyttat ner vid cafeterian idag. Lämna ett plagg och ta med ett annat!
Avbryt
Du behöver logga in för att kunna lämna en kommentar.

Den här länken kan inte nås på ditt nuvarande nätverk. Systemet du försöker nå är endast tillgängligt genom en säker, auktoriserad anslutning.

För att få åtkomst behöver du antingen vara ansluten till nätverket på en specifik plats, som ett kontor, eller använda en säker anslutningsmetod, som en VPN.

Vänligen säkerställ att du är ansluten till rätt nätverk för att fortsätta.