Nytt APT-material: Hur blir vi mer nyfikna?

SA
Sofia Arleon
Detta innehåll är äldre än 60 dagar.

Under hösten 2023 fortsätter vi att öva upp vår innovationsförmåga på våra arbetsplatsträffar (APT). I våras såg vi de två första APT-filmerna och nu kommer de två sista. Martina von Trampe, innovationsledare på stadbyggnadsförvaltningen, och Anders Westerlund som arbetar med kreativ juridik på digitaliseringsavdelningen på stadsledningsförvaltningen, fortsätter att stötta enheterna.

Den 23 november förra året samlades ungefär sextio chefer och medarbetare från stadsbyggnadsförvaltningen till en inspirationsdag på Brandstationen om innovation. Med hjälp av transformationsbyrån Hello Future har vi tagit fram ett APT-material så att alla ska kunna ta del av och fortsätta att jobba med det som vi lärde oss den dagen.

De flesta har sett de två första filmerna och under hösten jobbar vi vidare med de två avslutande filmerna. Du får möjlighet att se dem på din enhets arbetsplatsträffar.

  • Film 3 är en fördjupning av samarbete mellan olika förmågor och hur vi tillsammans skapar en innovationsvänlig kultur. Och det blir en riktigt trevlig plats att arbete på!
  • Film 4 ger oss två praktiska verktyg och en introduktion till ISO-standarden för innovationsledning.

– Utveckling och innovation är en resa både för en själv och för organisationen. De fyra APT-filmerna kan vara biljetten du behöver för att hoppa på tåget och ta dig till nästa station. Och du, nu är det dags att göra det, säger Martina von Trampe.

– Filmerna har tagits fram tillsammans med en testgrupp som gett ovärderlig feedback. Vi säger varmt tack till våra modiga kolleger Linda Bermin trafikplanerare, Malin Bergman planarkitekt, Lukas Petré förättningslantmätare, Armin Pendek, designer på stadsledningsförvaltningen och Amy Berg, processledare på arbetsmarknadsförvaltningen!

Boka Martina och Anders till er APT

Martina och Anders finns gärna med på arbetsplatsträffarna för att stötta och för att få insikt i hur övningarna tas emot i verksamheten. Är du chef och i startgroparna att använda filmerna, hör av dig till martina.vontrampe@helsingborg.se.

Länk till nyheten om de två första APT-filmerna. 

Avbryt
Du behöver logga in för att kunna lämna en kommentar.

Den här länken kan inte nås på ditt nuvarande nätverk. Systemet du försöker nå är endast tillgängligt genom en säker, auktoriserad anslutning.

För att få åtkomst behöver du antingen vara ansluten till nätverket på en specifik plats, som ett kontor, eller använda en säker anslutningsmetod, som en VPN.

Vänligen säkerställ att du är ansluten till rätt nätverk för att fortsätta.