HR-nyhetsbrev november
HR-nyhetsbrevet kommer ut fyra gånger om året. Här berättar vi om det förvaltningsövergripande HR-arbetet, ger tips och påminner om sådant som du behöver ha koll på som chef med personalansvar.
Missa inte att registrera friskvårdskvitton i tid
14 november är sista dag att registrera friskvårdskvitton för 2023. Läs mer här.
Nya regler för arbetstillstånd – höjt försörjningskrav
Regeringen har beslutat att höja försörjningskravet för den som ansöker om arbetstillstånd i Sverige. För att få arbetstillstånd krävs en lön som uppgår till minst 80 procent av aktuell medianlön. Det nya kravet börjar gälla den 1 november 2023 och påverkar alla som får beslut om sin ansökan om arbetstillstånd efter det datumet.
Det betyder att en medarbetare som inte är svensk medborgare eller medborgare inom EU/EES eller är familjemedlem till en person som är det, kan komma att få problem med förnyat arbetstillstånd om dennes lön är lägre än 27 360 kronor (80% av medianlön 2023).
Mer information finns på Migrationsverkets webb.
Ytterligare information om arbetstillstånd (men som inte är nyheter):
- Om du anställer någon som inte är medborgare i Sverige/EU/EES så är du som anställande chef skyldig att ha koll på om personen har uppehålls- och arbetstillstånd, läs mer här.
- Utlänningslagen kräver att 1160 Blankett: ”Underrättelse – Anställning av utlänning”, ska skickas in senaste den 12 i månaden efter anställningen påbörjats.
- Handlingarna ska arkiveras 12 månader efter att anställningen upphört.
- I SFFs Reachmee-mallar finns frågor som hjälper dig som rekryterande chef att veta vilka personer du behöver efterfråga uppehålls- och arbetstillstånd för när de är aktuella för anställning.
Sätt 2024 års lön på medarbetare som anställs nu
Tänk på att sätta 2024 års lön på medarbetare som anställs nu. De kommer då inte att ingå i kommande löneöversyn.
Löneöversyn 2024 och utvärderande lönesamtal
Löneöversyn 2024 närmar sig. Det är bra att redan nu planera in tider för det utvärderande lönesamtalet med dina medarbetare. Samtalet ska genomföras under perioden januari – februari 2024. Stödmaterial hittar du på HR-sidan. I mitten av december får alla chefer underlag med lönestatistik, förutsättningar och tidplan för att genomföra löneöversyn.
Digitala utdrag ur belastningsregistret
Från hösten 2023 är det möjligt för arbetssökande att beställa utdrag ur belastningsregister till sin digitala brevlåda. Det digitala utdraget kan visas upp via mobiltelefon, surfplatta eller dator. Det går även att skriva ut som pdf och visa upp. Digitalt utdrag ska verifieras som äkta via en kontrolltjänst på polisen.se innan det noteras i WinLas att utdrag är uppvisat.
Ny manual ReachMee
Rekryteringssystemet ReachMee har bytt utseende samt möblerat om lite inuti systemet. Nu hittar du en uppdaterad manual på Startsidan – SFF Manual ReachMee – som du når via HR-systemportalen.
Manualen är skapad utifrån SFF med rekryteringsmallar för de vanligaste tjänsterna för att optimera systemstödet för dig så du kan fokusera på det som är viktigt i rekryteringen. Vi rekommenderar även avsnitten kring kandidathantering och framåt där du får viktiga tips på moment som effektiviserar rekryteringen.
Arbetsplatsintegrerad lärarutbildning – APILU/AIU
I augusti började tre studenter från Malmö universitet, med inriktning F-3, sina anställningar hos oss. Samtidigt studerar de på 50%. Aktuella skolor är Holstagårdsskolan, Drottninghögsskolan samt Påarps skola.
Inom kort startar vi upp arbetet med att finna hemvister för studenter på arbetsintegrerad lärarutbildning från Malmö universitet och Kristianstads högskola, som påbörjar sina studier/anställningar hösten 2024. Detta sker i samarbete med förvaltningens verksamhetschefer.
Lärarvägen VT 24
En ny omgång av Lärarvägen, där vi ger invånare med utländsk lärarutbildning eller relevant akademisk examen och erfarenhet en skjuts på vägen mot en svensk lärarlegitimation, drar snart igång. Vi börjar nu arbetet med att hitta placeringar för vårterminen. Detta sker via förvaltningens verksamhetschefer.
Lärarvägen har varit igång sedan 2018 och är ett framgångsrikt koncept. Här på SFF ser vi att en stor andel som gått Lärarvägen fortfarande är anställda inom Helsingborgs stads skolor. Mest glädjande är förstås de som idag har lärarlegitimation. Endast ett fåtal återgår till att uppbära försörjningsstöd – vår samarbetspartner Arbetsmarknadsförvaltningen har uppmätt en success rate på 76 % vilket är mycket bra.
Vill du läsa mer om Lärarvägen hittar du info här
Öka behörigheter med Lärarlyftet – några kurser är fortfarande öppna för anmälan
Vi ligger under rikssnittet i ämnesbehörighet i en del ämnen enligt skolverkets statistik. Exempel på ämnen är bild, musik, svenska som andraspråk och teknik. Dessa ämnen återfinns tillsammans med många fler på Lärarlyftet. De flesta kurserna är på distans och halvfart, samt rör sig mellan 30-45 hp. För åk 1-3 finns ett antal kurser på 15 hp. Klicka här för att läsa mer.
Som skolhuvudman söker vi statsbidrag för Lärarlyftet. Finns lärare på din skolenhet som vill bredda sin behörighet, läs mer här. En del kurser är fortfarande öppna för sen anmälan.
Läge för trainee?
Inom Familjen Helsingborg anställs varje år traineer. Mer info hittar du här. Är du intresserad av att anställa trainee? Sista ansökningsdag är den 1 februari 2024 och görs via detta formulär.https://forms.gle/qUf23efSjyqCzAJ37
Under perioden är traineen visstidsanställd på sin arbetsplats. I Helsingborgs stad belastar inte lönekostnaden enheten utan förläggs centralt i organisationen. Efter traineeperioden är tanken och förhoppningen att visstidsanställningen övergår till en tillsvidareanställning, men det finns ingen formell skyldighet till det.
Konferens chefsstöd våren 2024
HR-avdelningen tillsammans med ekonomiavdelningen och avdelningen juridik och administration planerar på samma vis som förra året två dagars konferens, 25-26 april 2024, som ersätter avdelningarnas ordinarie nätverksträffar för våren. Syftet med dessa dagar är att kombinera informativa dagar med nätverkande över enhets- och verksamhetsområdesgränser för medarbetarna som jobbar med chefsstöd. Anmälan och mer information kring upplägg kommer längre fram.
Bemanningsenheten – fortsätt att höra av dig!
I skrivande stund har vår pilot, där nya arbetssätt testas, varit igång i knappt en månad. Med månadsanställda medarbetare inom korttidsbemanningen vill vi bygga kontinuitet som är hållbar över tid samt kunna hantera de lagar och regler som vi behöver förhålla oss till.
Tack till er alla som bidragit med tankar och synpunkter. Det är väldigt viktigt för oss att vi hjälps åt att kvalitetssäkra Vikariebanken och få till ett arbetssätt som passar oss på SFF utifrån de ramar som vi har att förhålla oss till. Så fortsätt höra av er med frågor, funderingar och feedback, det uppskattar vi mycket!
Involvera barn och elever i rekrytering av nya medarbetare
Att vi ska rekrytera kompetensbaserat (KBR) är beslutat i staden sedan länge men ibland kan man behöva extra inspiration, oavsett om man är van eller ny som rekryterande chef.
Varför inte involvera våra barn och elever i rekryteringsprocessen i en eller flera delar? I ett forskningsprojekt som genomförts i staden påvisades bland annat att om det framgick i en annonstext att elever formulerat vad de ansåg definierade en bra lärare så ökade benägenheten att söka tjänsten. Läs mer här om olika tips gällande invånarinvolvering i rekrytering.
Verktygslåda för att jobba med digital arbetsmiljö i samspelet mellan skola och tredje part
Forskare vid Malmö universitet har tagit fram en verktygslåda som ska hjälpa skolor att hantera digitala aggressioner mot personal i sociala medier och på mail. Läs mer och kika på verktyget som kan användas kostnadsfritt här.