Enkät ska bidra till att utveckla hur vi samarbetar
Idéslussen vill göra det lättare för oss att samarbeta, lära av varandras erfarenheter och utbyta idéer. Helsingborg ska bli en av Europas mest innovativa städer 2022. För att nå dit och erbjuda nya och bättre lösningar för våra invånare behöver vi ha ett bra samarbete både inom och utanför organisationen.
Men hur bra är vi i Helsingborg på att hjälpa varandra och testa nya idéer?
För att ta reda på detta får vi som jobbar på stadsledningsförvaltningen och stadsbyggnadsförvaltningen en enkät via mejl 26–27 mars. Enkäten skickas ut av analysföretaget Wexxa på uppdrag av Sveriges innovationsmyndighet Vinnova och idéslussen.
Syftet med enkäten är att studera hur vi samarbetar inom och mellan olika förvaltningar och med andra externa aktörer. På så vis kan idéslussen få en tydligare bild av läget.
Svaren i undersökningen är personliga men kommer att anonymiseras. Det är endast samarbetsmönster som är intressanta och blir tillgängliga för analys
Mer information
Sveriges innovationsmyndighet Vinnova finansierar 12 idéslussar i ett flertal kommuner under perioden 2016–2019. En av dem är idéslussen i Helsingborg.
Vinnova stödjer stadens idésluss i deras arbete med denna enkätundersökning.