Var med och tävla i att sluta göra onödiga saker på jobbet – du kan vinna en Antipilot

MN
Maria Nordstrand
Detta innehåll är äldre än 60 dagar.

Vad gör du i jobbet som inte skapar värde eller ger effekt i jobbet? Vill du skapa mer utrymme och tid för det som faktiskt skapar nytta? Då kan du anmäla dig till Antipilottävlingen.

– En antipilot är motsatsen till en innovationspilot. Istället för att göra något nytt, tar vi bort sådant som är onödigt. Nu satsar stadsledningsförvaltningen på en tävling för alla medarbetare, där vi kan nominera saker vi kan sluta göra. Det kan vara något som är överflödigt, ständigt återkommande, som tar onödigt lång tid eller som har ett oklart syfte. Målet med tävlingen är att frigöra tid för det mer värdeskapande som ger effekt. Utmaningen blir en jättechans att se över sitt arbete och slippa något som görs i onödan, säger Armin Pendek på avdelningen innovation och transformation på stadsledningsförvaltningen.

Detta vinner du

Vinnaren i tävlingen får testa att ta bort eller sluta göra något i verksamheten under en begränsad period. En bonus är att du får testa potentialen med att skapa värde genom att driva en antipilot. Vinnaren får också 25 000 kronor att använda till kompetensutveckling.

Så deltar du

Du deltar genom att lista dina tidstjuvar. Det kan handla om det överflödiga, det ständigt återkommande, det som tar onödigt lång tid eller det som har ett oklart syfte. Det kan vara ett möte, en process, roll, eller tjänst ut mot invånaren. Din idé kommer att bedömas baserat på hur mycket värde och effekt det skapar att ta bort din arbetsuppgift. Du kan delta själv eller tillsammans med kollegor. Vem som vinner kommer avgöras av en jury där Jonna Myrebris, förvaltningschef på stadsledningsförvaltningen ingår.

Anmäl dig senast

Skicka in ditt bidrag senast den 1 mars. Vinnaren utses den 15 mars.

Anmäl dig via detta formulär. 

Har du svårt att komma på idéer?

Då kan du ta hjälp av denna guide för att hitta din antipilot. (powerpoint) 

Goda exempel från verksamheterna

På våra enhetsmöten slutade vi med information som inte behövdes diskuteras. Istället började vi mejla ut informationen varje fredag. Sedan använde vi mötestiden till samtal, när vi behövde det.

Jag som chef slutade ta vissa beslut, för jag blev en flaskhals. Istället delade jag ut beslutsmandatet till mina medarbetare.

Avbryt
Du behöver logga in för att kunna lämna en kommentar.

Den här länken kan inte nås på ditt nuvarande nätverk. Systemet du försöker nå är endast tillgängligt genom en säker, auktoriserad anslutning.

För att få åtkomst behöver du antingen vara ansluten till nätverket på en specifik plats, som ett kontor, eller använda en säker anslutningsmetod, som en VPN.

Vänligen säkerställ att du är ansluten till rätt nätverk för att fortsätta.