Stadsledningsförvaltningens intranät
Välkommen till stadsledningsförvaltningens intranät. Här hittar du nyheter och information från vår förvaltning.
Välkommen till stadsledningsförvaltningens intranät. Här hittar du nyheter och information från vår förvaltning.
Den 26 april träffas vi som jobbar på stadsledningsförvaltningen på quizkväll på Parapeten. Det blir som vanligt kluriga frågor, gemenskap och pizza. Ta chansen och lär känna några av dina kollegor på förvaltningen. Och testa hur vass du är inom olika områden. I år är det rekordmånga som vill vara med, 140 är anmälda.
Torsdagen den 2 mars träffas vi som jobbar på stadsledningsförvaltningen. Då är det SLF-möte på Dunkers kulturhus. Här kan du se vad programmet bjuder på. Anmäl dig om du vill komma.
Nu är det klart att Robert Lexeklint blir stadsledningsförvaltningens M365-samordnare. Robert är verksamhetsutvecklare på digitaliseringsavdelningen och har jobbat i 20 år med digitaliseringsfrågor.
Vad är viktigast för oss på stadsledningsförvaltningen och vart ska vi på kort och lång sikt? Hur ska vi göra för att lyckas och vad förväntas av dig som medarbetare? Varje år tar stadsledningsförvaltningen fram en verksamhetsplan som besvarar just detta. För att förenkla har Jonna Myrebris och Mathias Johansson Perttu gjort en film.
Flexibla arbetsplatser och fler mötesrum efterlyses på många håll inom stadsledningsförvaltningen. Nu tittar vi på möjligheten att samla fler avdelningar på Drottninggatan 14.
Nu tar vi innovationssatsningen och lärdomarna från H22 City Expo vidare. Det är dags att ta nästa steg i vår gemensamma utvecklingsresa. Nu skapas två nya avdelningar på förvaltningen; center för innovation och avdelningen för kommunikation, näringsliv och tillväxt.
Har du koll på att staden arbetar med att införa Microsoft 365? Vet du hur det påverkar dig? I och med att staden ska flytta e-post och kalender till en molntjänst, så behöver du gå igenom dina mejl så de inte innehåller sådant som rör sekretess och känsliga uppgifter.
Vilka är våra gemensamma lärdomar och insikter efter H22 City Expo? Vilka arbetssätt och samarbeten har fungerat bra och vad har inte fungerat? Verksamhetsdialogerna på respektive arbetsplats har gett förvaltningsledningen många kloka förslag på hur vi vill jobba vidare. Engagemanget för frågorna har varit stort. Det bidrar till att utveckla vår organisation och våra arbetssätt.
Den blankett som tidigare har använts för att medge att registrator kan öppna posten är nu ersatt med en e-tjänst. Detta gäller den personadresserade pappersposten, alltså post där namnet står överst på brevet.
Den 17 november var det quiz och pizza för oss på stadsledningsförvaltningen. Stämningen var topp på Parapeten när vi tävlade i frågor om till exempel biologi, musik, konst, politik och geografi. Laget Larz Quizters vann. Totalt deltog 20 lag. Kolla hur det gick för lagen.