”Alla vill att det sker en förändring”

SNT
Sebastian Nordqvist Thulin
Detta innehåll är äldre än 60 dagar.

När samverkansgruppen för familjehemsvården i familjen Helsingborg hade sin andra träff i förra veckan fick smågrupperna jobba vidare med fler konkreta frågeställningar. Dagens fokus handlade om ersättningar och arvoden.

Hur kan vi komma ifrån en konkurrenssituation mellan kommunerna och risken att barnen blir en handelsvara? Vad ska ingå i arvodet? Vad ska ingå i omkostnader? Vad är särskilda kostnader och hur kan vi samordna?

Diskussionerna gick höga och exempel visade att det är svårt att göra svart-vita regler när situationer kan se så olika  ut. Om ett barn som tävlingsrider på hög nivå blir placerat – ska hennes tävlingar bli sponsrade av skattepengar då? Eller är det upp till familjehemmet? Om ett barn blir placerat vars familjehem har en hög standard och tycker det är självklart att även detta barn ska ha en egen vattenskoter – ska de bekosta det själv då?

Cecilia Beldja Sjöblom, enhetschef Svalöv:

– Vi kan konstatera att vi gör väldig olika och det är bra att vi träffas så här för att skapa samsyn. Vissa kommuner erbjuder en högre grundkostnad, andra specificerar hellre särskilda kostnader. Somliga erbjuder körersättning, andra inte alls. Hur kan vi göra mer lika så att det inte blir så stor skillnad mellan våra familjehem? Så att vi minimerar risken att man byter kommun för ersättningens skull. Det har varit väldigt givande att höra hur andra upplevt förändringar som vi i vår kommun velat testa.

Niklas Schliker, barnsekreterare Åstorp:

– Jag tycker det har varit spännande att få inblick i hur det ser ut med ersättningar. Och extra givande för mig som är ny sedan två månader tillbaka. Jag jobbar nära familjehemssekreterarna och har inte varit superinsatt kring hur de jobbar med avtalen så detta kommer underlätta för mig i mitt arbete. Det är viktigt att träffas över kommungränserna, att spåna runt alla bra idéer och lära av varandra.

Eleonore Book, familjehemssekreterare Klippan: 

Det är positivt och spännande att vara i utvecklingsarbete. Det känns att alla medverkar och vill att det ska ske en förändring. Alla ser behovet att utveckla familjehemsvården. Sedan förra träffen har vi familjehemssekreterare haft ett nätverksmöte. Då testade vi att använda agendan med de tre fasta punkter vi beslutat om: Information, Dialog och Beslut. Tidigare har det kommit upp rätt mycket som vi inte kunnat ta beslut om och sen har det runnit ut i sanden. Med punkten ”beslut” så tar vi det vidare till beredningsgruppen och chefernas nätverksmöte så att de kan klubba och vi kommer vidare. Det är bra att träffas fysiskt så här. Det blir en större delaktighet – det är lätt hänt att man annars sitter passiv bakom skärmen.

————–

Enhetschef Marie Brynbo sammanfattade hur man jobbat mellan samverkansmötena och kommenterade vikten av att ta beslut:

– Vi i beredningsgruppen trycker på just detta med beslut så att det vi lägger tid på att diskutera kommer vidare och blir konkret. Vi har nu beslutat att smågrupperna har ansvar för att redovisa från sina möten till beredningsgruppen. Någon misstolkade det som att vi ville ha kontroll, men det handlar om att vi ska kunna komma till beslut och få leverans.

Hur går arbetet vidare nu?

– Efter dagens möte kommer vi att skicka ut en enkät för att säkerställa att alla känner sig hörda och att samarbetet är givande. Sen ska vi se till att ha en träff före semestrarna. Då fortsätter vi med de punkter som vi hittills diskuterat: att samordna utbildningar och ersättningar.

Text: Pernilla Gudmundsson

Avbryt
Du behöver logga in för att kunna lämna en kommentar.

Den här länken kan inte nås på ditt nuvarande nätverk. Systemet du försöker nå är endast tillgängligt genom en säker, auktoriserad anslutning.

För att få åtkomst behöver du antingen vara ansluten till nätverket på en specifik plats, som ett kontor, eller använda en säker anslutningsmetod, som en VPN.

Vänligen säkerställ att du är ansluten till rätt nätverk för att fortsätta.