Behöver vi mobila familjecentraler? Går det att genomföra och i så fall var och hur?
Den 1 september 2022 började Louise Lindqvist, socionom, som ni tidigare känner som nätverksledare och skolsamordnare, och Annika Pehrsson, förskollärare, sitt projekt med att utreda behov av och möjligheter till mobila familjecentraler.

I dagsläget finns sex familjecentraler i Helsingborgs stad. Familjecentraler, med sin samverkan mellan region och kommun och där socialförvaltningen bidrar med socialrådgivare, är ett viktigt forum för våra lättillgängliga, tidiga, sociala tjänster.
Louise och Annika kommer nu med stöd av UX-designer Malin Starvall att undersöka behov av familjecentralsarbete i övriga delar av kommunen.
– Vi ser fram emot att träffa invånare, kollegor och samverkanspartners och att se och uppleva stadens verksamheter. Genom att kartlägga behoven får vi en bättre helhetssyn samtidigt som det utmanar förvaltningen i att tänka och erbjuda tjänster som är anpassade utifrån invånarens behov.
I uppdraget finns också att, om de kommer fram till att mobila familjecentraler behövs, lägga förslag på hur detta skulle kunna genomföras.
– Vår allra största förhoppning är att skapa ett värde för våra invånare!