Drottninghögsskolan först ut att testa ny modell för tidiga samordnade insatser

ES
Elvira Söderberg

Under höstterminen startar en pilot på Drottninghögsskolan där en ny TSI-modell ska testas. Projektet syftar till att tidigt upptäcka barn i behov av stöd och samordna insatser från rätt aktörer. I tisdags samlades medarbetare från skolan och socialförvaltningen i en workshop för att rustas inför starten.

TSI – Tidiga samordnade insatser för stadens barn

TSI står för Tidiga samordnade insatser och är ett utvecklingsarbete som ska bidra till att barn och familjer får rätt stöd i rätt tid, av rätt personer. Modellen har tagits fram av medarbetare från socialförvaltningen och skol-och fritidsförvaltningen, med stöd av ett flertal referensgrupper och en stadsövergripande workshop. Nu ska den testas i praktiken på Drottninghögsskolan, med fokus på elever i förskoleklass till årskurs 3.

– Jag är väldigt glad över att vi är med i projektet och är först ut med att testa TSI-modellen i Helsingborg. Jag tror starkt på att skapa arbetssätt som gör att vi tidigt kan arbeta förebyggande tillsammans för att kunna ge rätt stöd från rätt håll, säger Frida Sander, rektor på Drottninghögsskolan.

Verktyg för att kunna arbeta förebyggande

Under workshopen presenterades TSI-modellens olika delar, bland annat ett kartläggningsverktyg med sju områden där barnet står i centrum. Verktyget ska användas både vid oro och i elevsamtal, där varje barn får möjlighet att skatta sin upplevelse inom olika områden.

– Under hösten kommer alla 175 elever i förskoleklass till årskurs 3 på Drottninghögsskolan få ett elevsamtal med stöd av TSI-materialet. Samtalen skapar möjlighet att tidigt fånga upp behov hos barn som annars riskerar att inte bli upptäckta, säger Therese Ekheim, projektledare för TSI.

Pilotprojektet kopplas till ny socialtjänstlag

Materialet som används under piloten är ett testmaterial som ska utvecklas vidare under hösten. Det innehåller stöd för tidig upptäckt, samtal med barnet och fördjupningsfrågor vid fortsatt oro. Målet är att skapa tydlighet och struktur i arbetet, och att stärka samverkan mellan socialförvaltningen och skolan.

– Jag har varit taggad och drivit på projektet från start. När jag först hörde om TSI i projektet DrottningH ville jag direkt att vi skulle vara med. Jag tror verkligen på det här och ser fram emot att tillsammans med personalen testa arbetssättet, säger Frida Sander.

Pilotprojektet är en del av Helsingborgs förflyttning mot att möta upp för den nya socialtjänstlagen, med fokus på förebyggande arbete och tidiga insatser.

Kontakt

Har du några frågor eller vill veta mer, kontakta projektledare Therese Ekheim therese.ekheim@helsingborg.se 0706-70 21 66.

Avbryt
Du behöver logga in för att kunna lämna en kommentar.

Den här länken kan inte nås på ditt nuvarande nätverk. Systemet du försöker nå är endast tillgängligt genom en säker, auktoriserad anslutning.

För att få åtkomst behöver du antingen vara ansluten till nätverket på en specifik plats, som ett kontor, eller använda en säker anslutningsmetod, som en VPN.

Vänligen säkerställ att du är ansluten till rätt nätverk för att fortsätta.