Här är de nya systemförvaltarna för Journal Digital

AA
Andreas Axelsson
Detta innehåll är äldre än 60 dagar.

Vårt system för socialt förändringsarbete ”Journal Digital” har nu två officiella systemförvaltare som ska hjälpa oss att öka kvalitén och supporten runt systemet. Vendela Hagberg från BUF och Tove Carlsson från Familjevåld kommer att ta sig an ansvaret som systemförvaltare för Journal Digital och tillsammans med leverantören och systemägaren utveckla och få systemet att bli det stöd vi behöver i vår verksamhet.

Vad gör en systemförvaltare?
• Ansvarar för att beslutad nyutveckling genomförs
• Bevakar och dokumenterar fel i systemet
• Ansvarar för att acceptanstest gör nya funktioner genomförs
• Koordinerar kommunikation mellan verksamheten, IT och leverantör
• Ansvarar för support, utgående info och utbildning
• Hanterar registervård (gallring etc)
• Rapporterar om status för systemet till systemägaren
• Hanterar behörigheter

Kontakt med leverantör sker nu genom systemförvaltare för att vi ska få ett samlat grepp och att inte dubbelarbete uppkommer. Har ni frågor eller funderingar runt Journal Digital (JD) så är ni välkomna att ta kontakt med Vendela eller Tove.

Avbryt
Du behöver logga in för att kunna lämna en kommentar.

Den här länken kan inte nås på ditt nuvarande nätverk. Systemet du försöker nå är endast tillgängligt genom en säker, auktoriserad anslutning.

För att få åtkomst behöver du antingen vara ansluten till nätverket på en specifik plats, som ett kontor, eller använda en säker anslutningsmetod, som en VPN.

Vänligen säkerställ att du är ansluten till rätt nätverk för att fortsätta.