Lärtillfälle med Hans Abrahamsson

DL
David Levin
Detta innehåll är äldre än 60 dagar.

Nu har du som arbetar på socialförvaltningen i Helsingborg möjlighet att delta på ett lärtillfälle med Hans Abrahamsson, docent i freds- och utvecklingsforskning vid Göteborgs universitet.

Föreläsningen och efterföljande reflektionssamtal kommer att handla om hur samhällsutvecklingen ställer nya krav på samhällets organisering. Hans visar på hur de komplexa problem vi står inför kräver förändrade arbetssätt med fokus på medskapande och inkludering.

Lärtillfället är en del av resan ”från socialtjänst till sociala tjänster”. Fler tillfällen ges under våren och kommer att handla om teman kopplade till vår formeringsresa.

Avbryt
Du behöver logga in för att kunna lämna en kommentar.

Den här länken kan inte nås på ditt nuvarande nätverk. Systemet du försöker nå är endast tillgängligt genom en säker, auktoriserad anslutning.

För att få åtkomst behöver du antingen vara ansluten till nätverket på en specifik plats, som ett kontor, eller använda en säker anslutningsmetod, som en VPN.

Vänligen säkerställ att du är ansluten till rätt nätverk för att fortsätta.