Nytt verksamhetsbesök hos Stöd och behandling
Socialdirektör Emelie Erixon har gjort ett digitalt besök hos Stöd och behandling som ytterligare ett av sina verksamhetsbesök på Vuxen. De klienter som får stöd och hjälp av detta team har oftast en beroendeproblematik och inte ofta utan samsjuklighet eller annan psykisk ohälsa. Stöd- och behandlingsenheten består av flera mindre enheter samt ett behandlingsboende.
Olsgården är ett HVB som erbjuder behandling dygnet runt med KBT som metod. Den övergripande målsättning är att hjälpa klienterna att hitta en meningsfull tillvaro som gör det värt att leva utan droger och kriminalitet.
Karpens Aktivitetshus är en sysselsättning och en mötesplats för klienter med psykisk funktionsnedsättning. Deltagarna bestämmer själv när de vill komma och hur länge de vill stanna. Klienterna arbetar efter en individuell handlingsplan (IHP) om de behöver ha en tydlig struktur i vardagen. I sysselsättningen kan man göra olika saker som att baka, laga mat, spela spel, sy eller något annat som deltagaren tycker om.
Den största enheten är Stöd- och rehabteamet som är en uppsökande verksamhet och ett ”hemma hos-team”. Deras uppdrag kan vara allt ifrån att följa klienten till ett läkarbesök till att vara ett stöd över en längre tid. Under detta paraply finns sedan flera öppenvårdsbehandlingar som t.ex. KBT öppenvård, Alkohol-, spel- och drogrådgivningen samt Kvinnobehandlingen, vars medarbetare bjöd socialdirektören på en fördjupad presentation av sin verksamhet.
Stöd och behandling har nyligen startat upp 12-stegsbehandlingen, en verksamhet som efter att under flera år varit i privat regi åter kommer att bedrivas av kommunen.
– Tack för att jag fick besöka er på Stöd- och behandlingsteamet och särskilt tack till er på Kvinnobehandlingen. Det är fantastiskt att höra er engagerat prata om de olika behandlingsmetoder som ni erbjuder och den skillnad det gör i människors liv. Det ska bli spännande att höra mer om 12-stegsbehandlingen som nu kommer bedrivas på hemmaplan, säger Emelie i en kommentar.