Reflektioner från självorganiserade teamet
För cirka ett år sedan startade det första självorganiserade teamet på socialförvaltningen. Teamet startade i samband med att en omorganisering genomfördes i enheten utredning och uppföljning på barn, unga och familj (BUF). Hur har det då gått? Nu har du chansen att ta del av reflektioner från teamet.

Vi startade i samband med att en omorganisation genomfördes på utredning och uppföljning hösten 2021. Ett syfte med omorganisationen var att få till en mer tillitsbaserad styrning. Vi som sökte och togs ut till det självorganiserade teamet lockades av ökad självständighet i arbetet samt möjlighet att tänka nytt/prova nya vägar i arbetssätt och samverkan som gynnar våra klienter.
Det gångna året har vi till stor del jobbat på som vanligt med samma mängd klientärenden som tidigare. Vi har dock klarat oss själva till mångt och mycket. Vi har haft kontakt med arbetsledare kring beslut där vi saknar delegation samt utifrån arbetsmiljöfrågor/APT. Men därutöver har vi själva fördelat de ärenden som cheferna lagt i teamets postfack. Vi har inte haft några individuella ärendegenomgångar med arbetsledare utan diskuterat ärenden med varandra i teamet vid behov.
Vi har fått lägga tid på att arbeta oss samman som grupp och komma överens i allt från stort till smått, där annars kanske en chef brukar säga “nu gör vi såhär”. Vi har själva löst ledigheter/semesterschema och annat praktiskt. Ibland har vi fått jobba oss igenom konflikter och kriser när vi haft olika synsätt och tyckt olika om vilket beslut som ska fattas i olika frågor.
Vi fick till en början visst stöd från tjänstedesigner Maria Malcus och sedan våren 2022 av innovationsledare Martina Barte i att hjälpa oss att tänka kring självorganisering och att utforska och utmana våra invanda tankar och mönster. Vi har också haft visst samarbete med självorganiserade team som finns inom staden på arbetsmarknadsförvaltningen (AMF) och skol- och fritidsförvaltningen (SFF). De teamen arbetar dock inte med myndighetsövning.
Innovationspengar har beviljats från staden och därför har vi nu sedan sommaren fått möjlighet att avlastas med mängden ärenden till viss del. Tanken är framöver att vi ska kunna lägga viss tid varje vecka på utvecklingsarbete kopplat till självorganiserat arbetssätt, såsom att ta del av goda exempel via litteratur och studiebesök och se om det är något som är användbart i vår verksamhet. Vi kommer att ha regelbundna möten med en extern konsult som är expert inom området. Våra två sektionschefer Marie Säfstrand och Marie Nilsson är också en stöttande kraft på resan.
Begreppet självorganisering är ett sätt att se på arbetet där vi medarbetare mer själva kan lägga upp arbetet på sätt som vi ser gynnar klienterna, snarare än att det styrs hierarkiskt. Exakt var utforskandet av självorganiserat arbetssätt tar oss, vet vi inte ännu. Vi vill gärna hitta nya lättare vägar till samarbete för klienternas bästa i vår stora, ibland tungrodda, organisation.
/Självorganiserade teamet – team 6 på barn, unga och familj (BUP), Utredning & Uppföljning
Fakta
Genom att ge mer självbestämmande till de medarbetare som arbetar direkt gentemot invånaren är hypotesen att värdet av de offentliga tjänsterna upplevs som större för invånaren.
Det handlar dels om ett ökat relationsskapande mellan tjänsteperson och invånare genom färre eller inga långa beslutsvägar utan där tjänstepersonen i större utsträckning kan agera på invånarens uttryckta behov. Det handlar även om ett större medbestämmande för medarbetaren där de självstyrande teamen själva får ansvara för delar av de arbetsuppgifter som annars åligger chefsroller.