Socialförvaltningen tar emot studenter under fältveckan

DL
David Levin
Detta innehåll är äldre än 60 dagar.

Under vecka 19, mellan den 6 och 8 maj, kommer 10–15 studenter från Socialhögskolan till socialförvaltningen för sin fältstudievecka. Besöket är en del av det samarbete som finns mellan socialförvaltningen och Socialhögskolan.

Syftet med veckan är att ge studenterna en inblick i socialt arbete i praktiken. De kommer att besöka olika verksamheter inom förvaltningen och få information om hur vi arbetar. Eftersom studenterna inte får ta del av klientnära arbete på grund av sekretessregler, är det våra medarbetare som berättar om våra uppdrag och arbetsmetoder.

Tack till alla er som tar emot studenterna och bidrar till deras utbildning i socialt arbete.

Avbryt
Du behöver logga in för att kunna lämna en kommentar.

Den här länken kan inte nås på ditt nuvarande nätverk. Systemet du försöker nå är endast tillgängligt genom en säker, auktoriserad anslutning.

För att få åtkomst behöver du antingen vara ansluten till nätverket på en specifik plats, som ett kontor, eller använda en säker anslutningsmetod, som en VPN.

Vänligen säkerställ att du är ansluten till rätt nätverk för att fortsätta.