Grattis till nomineringen, Somboon!

CN
Carina Nanker
Detta innehåll är äldre än 60 dagar.

Undersköterskan Somboon ”Bi” Pornphikul har uppvaktats av omsorgsdirektör Annika Andersson för sin nominering till Årets språkombud i Skåne.

Somboon ”Bi” Pornphikul blir uppvaktad med blommor för sin nominering. Raija Landgren är enhetschef på Villa Louise där Bi arbetar.
Somboon ”Bi” Pornphikul blir uppvaktad med blommor för sin nominering. Raija Landgren är enhetschef på Villa Louise där Bi arbetar.

Bi arbetar på Villa Louise och på enheten har de en handlingsplan för språkutvecklingen. Ett exempel är att alla på arbetsplatsen ska ha gått klarspråksutbildningen innan sommaren.  

– Det skulle vara bra om vi kan utveckla ombudsnätverket för språkombud inom förvaltningen, säger Bi Pornphikul. Alla som går språkombudsutbildningen ska ta fram en handlingsplan och det skulle vara bra om vi kan dela våra handlingsplaner med varandra.

Vi hurrar för Bi och önskar henne lycka till i framtiden.

Avbryt
Du behöver logga in för att kunna lämna en kommentar.

Den här länken kan inte nås på ditt nuvarande nätverk. Systemet du försöker nå är endast tillgängligt genom en säker, auktoriserad anslutning.

För att få åtkomst behöver du antingen vara ansluten till nätverket på en specifik plats, som ett kontor, eller använda en säker anslutningsmetod, som en VPN.

Vänligen säkerställ att du är ansluten till rätt nätverk för att fortsätta.