Mindre snack och mer verkstad på Habiteum

SNT
Sebastian Nordqvist Thulin
Detta innehåll är äldre än 60 dagar.

När vårdinnovatören Mikael Larsson behövde en verkstad för att kunna arbeta vidare med sitt projekt att skapa en smidigare och snyggare rullstol designad för hemmiljön men inte hade en sådan att tillgå började han undersöka möjligheterna att låna lokaler av andra förvaltningar. Han fick napp på Habiteum, miljöförvaltningens livskvalitetsverkstad, där han nu tillbringar några dagar i veckan med att arbeta fram en prototyp.

Mikael Larsson jobbar som vårdinnovatör med fokus på hemvård. Just nu arbetar han med att ta fram en sorts rullstol som är bättre anpassad för hemmiljön.
Mikael Larsson jobbar som vårdinnovatör med fokus på hemvård. Just nu arbetar han med att ta fram en sorts rullstol som är bättre anpassad för hemmiljön.

Mikael Larsson jobbar sedan årsskiftet som vårdinnovatör på vård- och omsorgsförvaltningen. Det innebär att han delar sin arbetstid mellan arbetet som vårdbiträde inom hemvården och att designa och hitta lösningar på behov och problem som han stöter på i omsorgsarbetet. Mikael har en bakgrund som industridesigner och bland annat jobbat på företaget som designat den kända Tripptrapp-stolen. Därför är det kanske inte så konstigt att det projekt han lägger mest tid på utöver arbetet som vårdbiträde är just en stol.

– Jag vill göra innovation, inte bara prata innovation, och för att komma vidare med mitt projekt behövde jag en riktig verkstad. Jag behövde hammare och såg, säger Mikael.

Samarbete över förvaltningsgränserna möjliggör innovation

Mikael rådfrågade Johan Müllern-Aspegren, innovationsledare på vård- och omsorgsförvaltningen, som i sin tur pratade med miljöförvaltningens projektledare Karolina Nilsen som är samordnare för Habiteum, stadens så kallade verkstad för livskvalitet.

­– Jag pratade helt enkelt med Karolina och vi kom fram till att Habiteum skulle vara en utmärkt plats för Mikaels verkstad. Innovationsarbetet är någonting som är aktuellt på alla stadens förvaltningar, och vi är alla på en resa mot H22. Därför känns det också extra fint att vi kan samarbeta över förvaltningsgränserna och möjliggöra innovation på det här sättet.

Habiteum är stadens livskvalitetsverkstad. Här finns flera temaverkstäder som till exempel matverkstad och återbruksverkstad.
Habiteum är stadens livskvalitetsverkstad. Här finns flera temaverkstäder som till exempel matverkstad och återbruksverkstad.

Karolina Nilsen utvecklar Habiteum och de aktiviteter som hålls här tillsammans med sina kollegor genom samverkan och medskapande.

– När Johan hörde av sig och frågade om det fanns möjlighet för Mikael att arbeta med sitt innovationsprojekt här fanns det ingen tvekan om saken. Syftet med Habiteum är just att vara en plats där olika aktörer och organisationer gör verkstad för bättre miljö och folkhälsa. En del av syftet med Habiteum är att sänka trösklarna för att komma vidare i hållbarhetsarbetet, genom att erbjuda möjligheten att konkret testa och utveckla idéer och arbetssätt tillsammans med andra på plats.

På Habiteum har Mikael tillgång till en verkstad där han kan jobba fram en prototyp.
På Habiteum har Mikael tillgång till en verkstad där han kan jobba fram en prototyp.

”Det är viktigt att vara rädd om äldre personers vilja att vara självständiga”

Vad är det då för spännande projekt som tar form på Habiteum? Mikael Larsson berättar:

– Det finns flera utmaningar inom hemvården, bland annat tror vi att fler personer kommer att vårdas hemma i framtiden vilket medför högre kostnader för staden. Personer som blir äldre har också högre krav på produkter och hjälpmedel, eftersom man inte vill att det ska kännas som att man befinner sig i en sjukhusmiljö. Därför behöver vi ta fram produkter och hjälpmedel som både är snygga och funktionella, samtidigt som de underlättar arbetet för hemvårdspersonalen.

En sådan situation kan vara på morgonen när många hemvårdskunder behöver hjälp att komma ur sängen, vilket innebär att personalen måste genomföra ett så kallar lyft, vilket kräver två personer. Detta arbetsmoment leder lätt till stress och förseningar för personalen, eftersom det kräver planering och koordinering när många kunder ska få hjälp under samma tidsperiod.

Mikael vill ta fram ett hjälpmedel som kan ta personer från olika sittställningar med hjälp av remmar.
Mikael vill ta fram ett hjälpmedel som kan ta personer från olika sittställningar med hjälp av remmar.

– Hjälpmedel löser inte problemet, för egentligen vill du ju sitta på en köksstol vid köksbordet och inte i en rullstol. Som möbeldesigner vill man hitta en bra ställning, så tanken att göra en bekväm rullstol är egentligen fel. Ingen vill egentligen sitta, för när man sitter stilla för mycket förlorar man makten över kroppen. Jag vill ta fram ett hjälpmedel som kan ta personen från olika sittställningar till exempel från soffan till stolen eller sängen. Jag tror det är viktigt att vara rädd om äldre personers vilja att vara självständiga, och samtidigt vara rädd om viljan att det inte ska se ut som ett sjukhus, avslutar Mikael.

Avbryt
Du behöver logga in för att kunna lämna en kommentar.

Den här länken kan inte nås på ditt nuvarande nätverk. Systemet du försöker nå är endast tillgängligt genom en säker, auktoriserad anslutning.

För att få åtkomst behöver du antingen vara ansluten till nätverket på en specifik plats, som ett kontor, eller använda en säker anslutningsmetod, som en VPN.

Vänligen säkerställ att du är ansluten till rätt nätverk för att fortsätta.