Organisationsförändring för ökad flexibilitet
Från den 1 november kommer de två enheterna Pålsjö korttidsenhet och Villa Louise att ledas som en gemensam enhet. Inriktningen är även i fortsättningen att tillgodose kunders och anhörigas behov av trygghet och god omvårdnad. Alla nuvarande medarbetare samlas under en och samma organisatoriska enhet med en gemensam ledning.
Vinsten blir ökad flexibilitet för våra kunder och anhöriga. Vi kan nu erbjuda totalt sett 66 platser oavsett behov. Förändringen görs utifrån att vi sett att behoven av både korttidsplatser samt avlösningsplatser har förändrats, och kan ändras ännu mer, över tid.
– Vi behöver redan nu se över hur vi kan använda våra resurser mer effektivt utifrån dagens och kommande behov, säger Tina Olofsson, verksamhetschef. Personalen kommer att arbeta med samma saker och kommer tillsammans med enhetscheferna att utforma gemensamma arbetssätt.