Så här påverkar Humanas indragna tillstånd oss
Igår, den 31 januari, drog Inspektionen för vård och omsorg (IVO) in tillståndet för Humana Assistans AB. Det betyder att de inte längre får bedriva verksamhet inom vård och omsorg. Bolaget ska enligt Ivo vara avvecklat till den 10 februari 2023. Vård- och omsorgsförvaltningen har startat en arbetsgrupp för att planera och jobba framåt.
Arbetsgruppen kommer att se över och planera det fortsatta arbetet. Målet är att vi ska ha trygga kunder som får personlig assistans.
När en utförare får sitt tillstånd indraget har vård- och omsorgsförvaltningen som rutin att kontaktade berörda kunder som anlitat utföraren.
– Våra handläggare kommer att kontakta alla berörda kunder och berätta om läget, säger Mikael Håkansson Mannsdorff, myndighetschef. Sen kan vi bara avvakta överklagandet med ett eventuellt beslut om inhibition och se vad som händer.
Medarbetare och chefer som berörs kommer löpande att informeras om utvecklingen.
Humana Assistans AB kommer att överklaga beslutet till förvaltningsrätten och begära inhibition. Inhibition betyder att beslutet om avveckling inte får verkställas fram till dess att förvaltningsrätten beslutar om IVO:s beslut ska gälla eller inte.