Månadsstatistik – augusti 2024
Månadsstatistiken som vi redovisar varje månad ger dig koll på var vi på arbetsmarknadsförvaltningen står. Just nu tittar nu på nya sätt att följa och analysera utvecklingen av vårt arbete.
– Vi ser månadsstatistiken som levande materia som kan belysa olika perspektiv och förflyttningar utifrån vad vi just nu arbetar med, säger vår kvalitetschef Ragnar Mattsson. Det är viktig att vi bygger en systematik kring att i realtid kunna se var vi befinner oss just nu, och vilka förflyttningar vi behöver göra. Därför utforskar vi nya sätt att följa upp vårt arbete och kommer att göra vissa förändringar i hur vi analyserar och följer utvecklingen i förvaltningen.
Ett första exempel är att undersöka sambandet mellan biståndsmottagare i förhållande till arbetslösa i Helsingborg. Den analysen skulle kunna ge oss nya sätt att jämföra oss med andra kommuner, men också bygga prognoser kring utvecklingen av ekonomiskt bistånd.
Just nu har vi en fin trend när det gäller antal individer i avslutade ärenden:
Vi börjar att se effekterna av vårt nya arbetssätt och september ser redan mycket lovande ut hittills, med 200 individer i avslutade ärenden. Ett resultat som vi tillsammans ska försöka hålla i.
Vill du kika på tidigare månadsstatistik så finns den samlad på sidan Månadsstatistik och nuläge på vårt intranät under ”Så här jobbar vi”.
På sidan Månadsstatistik och nuläge hittar du även Werkets månadsrapporter, som lyfter aktuella frågor kopplat till arbetsmarknadsfrågor. Här kommer du direkt till Werkets månadsrapport för augusti.