Månadsstatistik – juli 2024

EE
Eija Emilsson
Detta innehåll är äldre än 60 dagar.

Hur går det för oss på arbetsmarknadsförvaltningen? Statistiken som vi redovisar varje månad ger dig koll på var vi står.  

Månadsstatistik juli 2024

Nämndens mål för 2024 är att 330 invånare med ekonomiskt bistånd ska gå till reguljära studier och att 1200 invånare har fullföljt yrkesutbildningsinsatser under året (både reguljära och icke-reguljära utbildningar och insatser). Det är viktiga mål utifrån vårt uppdrag att fler ska bli självförsörjande men också utifrån att arbetsgivare ska hitta den kompetens de behöver. Det innebär att vi vill fylla platserna på yrkesutbildningen men också att vi vill ha ett särskilt fokus på att öka inflödet från ekonomiskt bistånd och få till en bättre övergång från andra skolformer till reguljära yrkesutbildningar. För att öka inflödet från ekonomiskt bistånd och möjliggöra för fler att ta del av reguljära studier har vi aktiviteter som Testa Komvux och den nystartade insatsen Redo för studier som genomförs på Rönnowska skolan.  

Utöver dessa insatser har förvaltningen under våren arbetat med marknadsföring för att visa på vilka möjligheter alla invånare i Helsingborg har för kompetensutveckling inom vuxenutbildningen. Bland annat har kampanjer för specifika utbildningar som sjökock (kocksteward) och väg- och anläggning varit i fokus. Dessa insatser har ökat antalet ansökningar till dessa utbildningar men ytterligare arbete återstår i antagningsprocessen innan vi vet hur många som påbörjar och framförallt fullföljer utbildningarna.

Juli månads siffror visar på att hittills i år har 466 elever fullföljt yrkesutbildningsinsatser. Det innebär att ytterligare 734 individer behöver fullfölja yrkesutbildningsinsatser under 2024 för att nå årsmålet på 1 200. Av de 466 eleverna som fullföljt yrkesutbildningsinsatser är det 348 som fullföljde reguljära yrkesutbildningsinsatser på vuxenutbildningen och 118 som fullföljde icke-reguljära yrkesutbildningsinsatser såsom Framstegsjobb och Jobbspår. 

För de utbildningar som har startdatum i augusti var söktrycket som följande:  

  • 715 ansökningar till utbildningar  
  • 321 totalt antalet platser till utbildningar  
  • 263 invånare som är behöriga till utbildningar 

Det är i paritet med söktrycket under samma period 2023.

Vi behöver arbeta vidare med att få fler invånare att fullfölja den yrkesutbildning de börjar. Vi vill minska avbrotten genom att se till att invånare har godkända betyg från teoretiska utbildningar och att rätt person läser rätt utbildning. Det här är en viktig fråga som vi tillsammans vill arbeta vidare med och vi vet att riktade insatser har effekt.  

Vill du kika på tidigare månadsstatistik så finns den samlad på sidan Månadsstatistik och nuläge på vårt intranät under ”Så här jobbar vi”.

På sidan Månadsstatistik och nuläge hittar du även Werkets månadsrapporter, som lyfter aktuella frågor kopplat till arbetsmarknadsfrågor. Här kommer du direkt till Werkets månadsanalys juli 2024.

Avbryt
Du behöver logga in för att kunna lämna en kommentar.

Den här länken kan inte nås på ditt nuvarande nätverk. Systemet du försöker nå är endast tillgängligt genom en säker, auktoriserad anslutning.

För att få åtkomst behöver du antingen vara ansluten till nätverket på en specifik plats, som ett kontor, eller använda en säker anslutningsmetod, som en VPN.

Vänligen säkerställ att du är ansluten till rätt nätverk för att fortsätta.