HR-infobrev maj

HR-infobrevet kommer ut fyra gånger om året. Här berättar vi om det förvaltningsövergripande HR-arbetet och påminner om sådant som du behöver ha koll på som chef med personalansvar.

Löneöversyn 2025 

Löneöversyn för 2025 pågår och för flera av våra medarbetare betalas ny lön ut i juni med retroaktivitet från 1 april. Vi saknar dock fortfarande avtal för Sveriges Lärare och Läkarförbundet, vilket innebär att löneöversynen inte kan avslutas för medarbetare som tillhör dessa avtalsområden. Vi vet därmed i dagsläget inte heller när de nya lönerna för dessa grupper kan betalas ut. 

Årlig uppföljning av SAM & samverkan

Resultatet från den årliga uppföljningen av SAM och samverkan finns i Agerus (samma verktyg som används för medarbetarenkäten) som du når via HR-systemportalen. 

I årets mätning har leverantören missat att lägga in fråga om man är arbetsgivarrepresentant eller arbetsplats/arbetsmiljöombud så det går inte att skilja grupperna åt i årets resultat. 

Tyvärr uppdaterade inte alla fackliga organisationer sina uppgifter om arbetsplats/arbetsmiljöombud inför utskick av enkäten. Detta kan ha medfört att fel personer fått enkäten. Det kan vara bra att stämma av detta i din LSG i samband med att ni för dialog om resultatet. 

Avslut av behörigheter  

Om ni har medarbetare med utökade behörigheter i HR-systemen, till exempel era chefsstöd, behöver dessa avslutas när medarbetaren inte arbetar med dessa uppgifter längre. Ni avslutar behörigheterna genom att skicka in blanketten “Behörigheter för Chefsstöd” till HR Stadsledningsförvaltningen hravdelningen@helsingborg.se Detta ska göras även om medarbetaren går till en liknande tjänst i staden.  

Ni hittar blankett och information här; Behörigheter till HR-system | 

Lovskola

Information om ersättning vid arbete under lovskola hittar du här: Arbetstid | (helsingborg.se) . Utöver informationen där kan det vara bra att känna till att om lovskola ska registreras i Självservice gör medarbetaren det under Tillägg/avdrag, Diverse tillägg” se guide här

Organisationsförändringar – organisationsträd 

Det är viktigt att HR-avdelningen får information om det ska ske en organisationsförändring. 

När ska en organisationsförändring skickas in? 

  • Byte namn på organisationsgren 
  • När ny organisationsgren ska skapas 
  • När organisationsgren ska tas bort 
  • Flytt av organisationsgren 
  • Ändring attesterande chef på organisationsgren 
  • Grundkontering på organisationsgren ska ändras 
  • Arbetsställenummer ska ändras och/eller beställas  

Vid en organisationsförändring skickar ni information till hravdelningensff@helsingborg.se  

Tänk på att även meddela när det ska ändras adress, postnummer, telefonnummer mm. Vid beställning av ny enhet behöver vi få information tre månader innan ändring ska ske i systemet.  

Datum för höstens stadsgemensamma introduktion för nya chefer 

Nu finns datum på plats för höstterminens stadsgemensamma introduktions för nya chefer. Du som är ny chef inom staden hittar info och anmäler dig här.  

Inför höstens medarbetarenkät 

Inför höstens medarbetarundersökning är det viktigt att ni har sett över att medarbetare ligger på rätt gren i ert organisationsträd, ni kan ta ut en rapport i Beslutsstöd där ni ser vilka medarbetare som ligger under respektive gren. Ska någon medarbetare flyttas till annan gren gör ni detta i Administrera anställning i Anställningsguiden.   

Anmälan Stadens minnesgåva vid 25-års anställning 

Förteckning över anmälda till stadens minnesgåva vid 25-års anställning börjar nu bli klar och kommer skickas till Stadsledningsförvaltningen i slutet av maj. Finns det någon ni missat att anmäla ber vi er snarast att mejla anmälan till hravdelningensff@helsingborg.se. 

Urvalsfrågor ersätter det personliga brevet vid rekrytering 

Den 1 september kommer jobbsökande inte längre kunna bifoga personligt brev i sin ansökan i vårt rekryteringsverktyg ReachMee. Istället skapar du som rekryterande chef urvalsfrågor som kandidaterna behöver besvara i samband med att de gör sin ansökan. När du formulerar frågor som är kopplade till de krav och meriterande kompetenser som är specifika för tjänsten kan du sedan snabbt och enkelt sortera kandidater baserat på deras svar. Det blir också lättare att jämföra kandidaterna på ett rättvist och strukturerat sätt.  

För inspiration finns detta dokument med förslag på urvalsfrågor. Du kan självklart också diskutera lämpliga urvalsfrågor med din HR-konsult. 

Vi välkomnar dig till ett av nedan digitala korta utbildningspass då vi bland annat går igenom vad som är klokt att tänka på vid formulering av urvalsfrågor, hur det görs rent praktiskt i rekryteringsverktyget och utvärdering av urvalsfrågor. 

Måndag 25 aug 13-13.40
Onsdag 27 aug 10-10.40
Fredag 29 aug 13-13.40 

Gör din anmälan genom att klicka här. 

Tydliggörande om anonyma samtal hos företagshälsovården 

Syftet med anonyma samtal hos företagshälsovården har behövt förtydligas. 

Efter dialog med leverantören Feelgood har info på HR-sidan uppdaterats och där framgår nu att dessa är aktuella enbart i situationer då medarbetare inte vill vända sig till sin chef. Det kan till exempel handla om kränkningar eller konflikter med kollegor eller med sin chef. 

Krigsplacering inom SFF 

En gång per termin ses krigsplaceringarna över och uppdateras utifrån att medarbetare börjar/slutar. 

På skol- och fritidsförvaltningen har vi valt att krigsplacera ett mindre antal medarbetare. Syftet är att säkra ledning och administration av verksamheten för att vid höjd beredskap bedriva verksamhet utifrån den allmänna tjänsteplikten. 

Är du chef till en medarbetare som är rektor, skoladministratör/motsv. eller medarbetare ingår i förvaltningens krisledningsgrupp och som har börjat arbeta inom SFF under höstterminen är det lämpligt att informera om att det kan vara så att hen kommer att motta besked om krigsplacering. Besked om krigsplacering får medarbetare skickat med post till sin hemadress. 

Introduktionsdag nyanställda medarbetare 

Höstens Introduktionsdag för nyanställda är fredagen den 12 september. Inom några veckor kommer du som chef få möjligheten att anmäla dina nya medarbetare till denna informativa och uppskattade halvdag. Introduktionsdagen kommer i vanlig ordning att ske på Fritid Helsingborgs aktivitetshus Tryckeriet. 

HR-servicecenters utbildningstillfällen – Genomgång i Personec P

HR-servicecenter erbjuder genomgång i Personec P/Självservice och Anställningsguiden för dig som chef eller chefsstöd. Det finns också utbildningar där de går igenom schemahantering.

Genomgången är utformad som ett webbinarium via Teams. Antal deltagare per tillfälle är begränsat. Det är först till kvarn som gäller. Klicka på tillfället nedan för att anmäla dig. Fler tillfällen kommer efterhand så håll utkik på Genomgång i Personec P | HR-servicecenter där de publicerar tillfällena.

Bemanning HR-avdelningen

Viktoria Franzén går på föräldraledighet och vi önskar henne en fin tid tillsammans med sin familj. Vi har rekryterat en ersättare, Charlotta Westerman Eliasson, som börjar den 19 maj. Charlotta kommer senast från Ystad kommun där hon arbetat som HR-stöd för bland annat Utbildningsförvaltningen och har dessförinnan arbetat många år inom HR i olika branscher.

Avbryt
Du behöver logga in för att kunna lämna en kommentar.

Den här länken kan inte nås på ditt nuvarande nätverk. Systemet du försöker nå är endast tillgängligt genom en säker, auktoriserad anslutning.

För att få åtkomst behöver du antingen vara ansluten till nätverket på en specifik plats, som ett kontor, eller använda en säker anslutningsmetod, som en VPN.

Vänligen säkerställ att du är ansluten till rätt nätverk för att fortsätta.