Digitalisering som gynnar alla

SNT
Sebastian Nordqvist Thulin
Detta innehåll är äldre än 60 dagar.

Nya digitala lösningar kan förenkla för både medarbetare och invånare, men då krävs det också att allt fungerar och är anpassat utifrån deras behov. Därför fokuserar avdelningen för digitalisering och välfärdsteknik inte bara på att ta fram nya smarta lösningar utan även på att se till att både gammal och ny teknik fungerar på ett tillfredsställande vis.

I mars tillträdde Jarl ”Jalle” Tersin som chef för vård- och omsorgsförvaltningens avdelning för digitalisering och välfärdsteknik. Till sin hjälp för att skapa en digital, modern och attraktiv förvaltning har han ett gäng ivriga medarbetare som bland annat arbetar med verksamhetsutveckling, välfärdsteknik, projektledning och systemförvaltning. Nyaste tillskottet är projektledaren Emmy Sandberg som inledningsvis kommer fokusera på övergången från Procapita till Lifecare.

– Procapita, som har använts under flera år, är ett gammalt system som nu behöver uppgraderas till ett mer användarvänligt system. Det är så mycket som behöver uppgraderas att det blir som ett nytt system – I Lifecare kommer vi att kunna göra mycket mer än i Procapita och man kan även komma åt systemet, öppna dörrar, dokument och signera delegerade HSL-insatser med mobiltelefonen, säger Jalle.

Mer tid med kunderna

Målet med digitaliseringsarbetet som bedrivs är att kunna öka medarbetarnas faktiska tid med kunderna och ta bort onödigt arbete som till exempel manuella rutiner i samband med beställningar. Idag händer det att en person ringer och fastnar i telefonkö istället för att snabbt göra en webbeställning.

Ett annat område som Jalles avdelning fokuserar på är att uppfylla nämndens mål om att alla hyresgäster på stadens särskilda boenden ska ha tillgång till trådlöst internet. Dessutom ska hemvårdskunder få digitala lås som personalen kan låsa upp med en digital nyckel i mobiltelefonen. Upphandling av tekniken är igång och om ingen överklagar beslutet kommer låsen kunna börja installeras i november-december.

– Det rör sig om 3 500 lås så det tar ett tag att installera. Det kan sedan även bli aktuellt att installera dem på LSS-verksamheter och andra lokaler, säger Jalle.

Även de så kallade hotellåsen på stadens vårdboende ska uppgraderas så de blir upplåsbara med mobiltelefoner.

– All digitalisering vi gör bygger på invånarnas och verksamhetens behov. Man ska alltid kunna vända sig till oss och få hjälp.

Avbryt
Du behöver logga in för att kunna lämna en kommentar.

Den här länken kan inte nås på ditt nuvarande nätverk. Systemet du försöker nå är endast tillgängligt genom en säker, auktoriserad anslutning.

För att få åtkomst behöver du antingen vara ansluten till nätverket på en specifik plats, som ett kontor, eller använda en säker anslutningsmetod, som en VPN.

Vänligen säkerställ att du är ansluten till rätt nätverk för att fortsätta.