Så tycker medarbetarna om förslagen på den nya verksamhetschefens ansvarsområde
Det finns idag fyra verksamhetschefer inom vård- och omsorgsförvaltningen. En kartläggning av deras arbetsmiljö har lett till slutsatsen att det behövs ytterligare en verksamhetschef för äldreomsorgen. I en enkät har vård- och omsorgsförvaltningens medarbetare fått tycka till om vilket ansvarsområde denna chef ska ha. Enkätsvaren har nu sammanställts i en rapport.
Enkäten skickades ut till förvaltningens chefer, fackliga företrädare och HSL-personal i slutet av april och publicerades på intranätet i början av maj. Enkäten kunde besvaras till och med 22 maj.
Över 90 procent av de svarande är positiva
Totalt har 73 personer svarat på enkäten. Drygt 93 procent av de som svarat är positiva till att förvaltningen utökar med ytterligare en verksamhetschef. De personer som svarat att de inte är positiva till en utökning har angett att de inte är tillräckligt insatta i hur verksamheten ser ut eller hur stora chefsområdena är idag.
Fem förslag att välja mellan
I enkäten föreslogs fem alternativ som ansvarsområde för den nya verksamhetschefen. Siffran i fetstil anger hur många procent av de som svarat som föredrog respektive förslag.
- Eget verksamhetsområde för HSL: 33 procent
- Geografisk indelning (delas in i tre områden som innehåller vårdboende, hemvård och dagverksamhet): 9 procent
- Klassisk indelning (verksamhetsområde 1: vårdboende, verksamhetsområde 2: hemvård inklusive kopplad HSL, verksamhetsområde 3: övrigt, korttidsverksamhet, dagverksamheter, Matomsorg): 29 procent
- Uppdelning av hemvården i två geografiska spegelbilder (verksamhetsområde 1 vårdboende oförändrat): 16 procent
- Annan indelning: 13 procent
Hela sammanställningen av enkäten med mer information och synpunkter på för- och nackdelar med varje förslag hittar du här.