Portalen – gemensamt
Här på Portalen finns information som är viktig för oss alla.
Här på Portalen finns information som är viktig för oss alla.
Nu när många är tillbaka fysiskt på arbetsplatsen börjar det kanske bli dags att beställa eller återuppta leveransen av personalfrukt? I avtalskatalogen hittar du kontaktuppgifter till Fruktbudet. Vill du skapa en lite extra trevlig atmosfär i fikarummet med olika sorters ljus, servetter och dukar? Allt hittar du hos Procurator. Något gott till fikan? Staden har...
Solteamet består av två mindre team som ger pedagogiskt stöd och service åt personer med fysiska och psykiska funktionsnedsättningar. De är också vinnare av silver i utmärkelsen årets arbetsplats 2019/2020. Här kan du läsa vad de har tänkt använda sin kompetenscheck till.
Digitaliseringsavdelningen varnar för att det skickas ut en ökad mängd spam och bluffmejl, så kallade fishing mejl, till oss som jobbar inom staden. Här får du tips på hur du kan du se om det är ett bluffmejl du har fått och vad du gör om du är drabbad.
I våras fick du tillgång till Teams som gör det möjligt att samarbeta och kommunicera, till exempel dela dokument och ha videomöten. Nästa steg är att flytta över e-post och kalender till den nya molnbaserade IT-plattformen Microsoft 365.
Från och med 1 oktober har staden ett nytt avtal för Kontorstryck.
Rekommendationen om att jobba hemifrån upphör den 29 september och för dig som är fullvaccinerad ska det vara möjligt att leva i princip som vanligt. Fortfarande gäller det att stanna hemma om du känner dig det minsta sjuk och testa dig för covid-19. Med tanke på det förändrade läget har vi ändrat en del i hur vi informerar om covid-19 på intranätet.
Sedan en tid tillbaka har Helsingborgs stad avtal med Swedron för Drönarutbildning innefattande såväl praktisk som teoretisk utbildning inför att klara Transportstyrelsens prov för fjärrpiloter.
Behöver du en ny fåtölj till kontoret? Kanske finns det en fåtölj på en annan arbetsplats som du kan använda. Testa appen Haffa, det är en digital tjänst som gör att du enklare och smidigare kan hitta och återbruka möbler och prylar inom hela staden istället för att köpa nya.
Jonas Berg börjar sin nya tjänst som stadens säkerhetschef den 1 december. Han har tidigare jobbat som gruppchef och polisinspektör vid Polisen nordvästra Skåne.
Youtube är en videoplattform och ett socialt medium för film där vi under flera års tid publicerat filmer både internt och externt. Samtliga förvaltningar har använt stadens officiella Youtubekonto utifrån ett delat redaktörskap, där alla ansvarar för sina respektive produktioner. Nu är rutinerna uppdaterade för hur kontot ska användas framöver. Det påverkar dig som jobbar med Youtube.