Portalen – gemensamt
Här på Portalen finns information som är viktig för oss alla.
Här på Portalen finns information som är viktig för oss alla.
Access Helsingborg ska bidra till att förändra och utveckla frågor om tillgänglighet. Målet är att både stadens verksamheter och personer med funktionsnedsättning ska gynnas av arbetet.
Från den 8 december har staden ett nytt avtal på plats för dig som behöver köpa in exempelvis nitrilhandskar. Du hittar beställningsinformation i avtalskatalogen.
Helsingborg ska bli klimatneutralt till 2030. Som ett stöd i kommunikationen om Helsingborgs klimatarbete har staden tagit fram ett nytt kommunikationskoncept. Konceptet ska koppla ihop koncernens klimatarbete och samla goda exempel från hela staden.
Den 27 februari 2024 är du varmt välkommen att delta i årets släpp av Trend-och omvärldsanalysen. Analysen är ett viktigt verktyg som hjälper oss att förutse och anpassa oss efter förändringar i vår omvärld.
Teams är utvecklat av Microsoft och det, likt exempelvis din Swish-app, uppdateras kontinuerligt för att ge oss en bättre och smidigare upplevelse. Nu lanserar Microsoft "New Teams" successivt för sina användare samtidigt som de säkerställer att våra mest använda och mest älskade funktioner i klassiska Teams också finns i den nya upplevelsen.
Helsingborgs stad behöver stärka de tidiga insatserna som förebygger våld och utveckla rutinerna för att upptäcka om någon är utsatt. I och med att våld är komplext och kan ta sig många olika uttryck är det viktigt att skapa en gemensam förståelse för vad våld är.
En övning om dagen fram till jul för att stärka båd kropp och sinne. Ty rörelse, balans och återhämtning är viktigt för såväl muskler, humör och minne.
Staden har en ny leverantör av personalfrukt från den 1 december. Det kommer bli ett leveransglapp mellan den nya och nuvarande leverantören Fruktbudet. Avtalsansvarig Natalja Bockstiegel kan guida dig vidare hur du ska göra för att undvika ett leveransglapp. Du kontaktar henne lättast på Teams på grund av mejlproblemen. Information om den nya leverantören kommer...
Nu kan du ta del av helt nya utbildningsguider i verktyget Planner. Det är ett smidigt och lättanvänt verktyg för att planera, samarbeta och följa upp på teamets aktiviteter digitalt.
Helsingborg var en av sex städer som var med i finalen i Bryssel den 27 november. Vinnare blev Dublin. Utmärkelsen ges till den stad som visar på ett djupt engagemang för att forma framtiden för hållbar och innovativ turism.