Vad Fredriksdal erbjuder

Vi vill att Fredriksdals skolpedagogiska verksamhet ska

  • Bidra till ökad måluppfyllelse i skolan
  • Förmedla en helhetsbild av vår historia, nutid och framtid, genom att i möjligaste mån integrera natur och kultur i programmen
  • Vara en självklar del i skolornas arbete
  • Främja entreprenöriellt lärande
  • Vara delaktiga i skapandet av individer med stor handlingsberedskap, som kan ta ställning i frågor som rör kultur, samhälle och miljö
  • Främja demokratiska processer och människors lika värde
  • Förmedla kunskap och inspiration för att nå ett hållbart samhälle
  • Vara en länk mellan aktuell forskning och skola
  • Inbjuda till dialog mellan lärare och museipedagog för att gemensamt skapa skräddarsydda skolprogram
  • Genomsyras av ett praktiskt, skapande och undersökande arbetssätt där alla sinnen aktiveras
  • Förmedla ett verklighetsanknutet lärande
  • Ge upplevelser som förmedlar förståelse och kunskap kring människans och naturens villkor i olika tider
  • Spegla hela Skånes natur- och kulturhistoria och sätta in den i ett mångfaldsperspektiv
  • Erbjuda relevanta program till alla stadier i förskola och skola
  • Inspirera eleverna till att reflektera över vad de varit med om i våra program
HW
Henrik Wilhelmsson

Den här länken kan inte nås på ditt nuvarande nätverk. Systemet du försöker nå är endast tillgängligt genom en säker, auktoriserad anslutning.

För att få åtkomst behöver du antingen vara ansluten till nätverket på en specifik plats, som ett kontor, eller använda en säker anslutningsmetod, som en VPN.

Vänligen säkerställ att du är ansluten till rätt nätverk för att fortsätta.