Alexandra Lindström på vård- och omsorgsförvaltningen

NZ
Nathalie Zarrabi

Alexandra Lindström arbetar som enhetschef på vård- och omsorgsförvaltningen. Hon är nominerad till utmärkelsen årets möjliggörare.

Som enhetschef på Hemvård Centrum 4 är Alexandras arbetsuppgifter framförallt verksamhet-, budget- och personalansvar för verksamhetsområdet. Alexandra är närmsta chef för cirka 30 medarbetare varav majoriteten arbetar som undersköterskor.

Nomineringstext

Så här säger personen som har nominerat Alexandra till årets möjliggörare:

Beskriv hur personen/gruppen skapar möjligheter och utvecklar staden

”Mina förväntningar på en chef är att ha förmåga till att skapa trygghet, att bli sedd, skapa förutsättningar till att lyckas i min roll. Ett bra samarbete med sin chef som är lojal och ger sina medarbetare stöd. Alexandra Lindström uppfyller alla mina förväntningar på en chef därför vill jag nominera henne till årets möjliggörare.”

Beskriv hur personen/gruppen för samman människor och samarbetar med olika funktioner/verksamheter

”Med att ge rätt vägledning och verktyg till sina medarbetare har Alexandra har kunnat skapa en av Helsingborgsstads bästa arbetsmiljö. Detta har medfört ett starkt samarbete mellan enhetschef, Hsl, koordinatorer och undersköterskor.”

Beskriv hur personen/gruppen har ett inkluderande arbetssätt och tar ansvar för och ser till helheten i samarbetet

”Alexandra är lyhörd och låter medarbetarna vara delaktiga med hur vår verksamhet på bästa vis skall kunna uppnå dom krav och förväntningar Helsingborgs stad har.”

Den här länken kan inte nås på ditt nuvarande nätverk. Systemet du försöker nå är endast tillgängligt genom en säker, auktoriserad anslutning.

För att få åtkomst behöver du antingen vara ansluten till nätverket på en specifik plats, som ett kontor, eller använda en säker anslutningsmetod, som en VPN.

Vänligen säkerställ att du är ansluten till rätt nätverk för att fortsätta.