Välkommen till HR-sidan
Här hittar du information om din anställning och vad som förväntas av dig som medarbetare eller chef i staden.
Här hittar du information om din anställning och vad som förväntas av dig som medarbetare eller chef i staden.
Sedan årsskiftet har HR-servicecenter tagit över stadens hantering av arbetsgivarintyg. Om du behöver ett arbetsgivarintyg ska du ansöka om det via en e-tjänst hos din a-kassa.
Våra kollegor på vård- och omsorgsförvaltningen gör ett fantastiskt jobb med att hantera följderna av pandemin i sina verksamheter. För att värna medarbetarnas arbetsmiljö vill förvaltningen nu säkra upp med fler sjuksköterskor och söker kollegor med sjuksköterskeutbildning på andra förvaltningar som kan hjälpa till under en begränsad period.
Sjukvårdens blodbehov hotas av pandemin och blodlagret i Skåne är i stort behov av påfyllning inför stundande jul- och nyårshelger. Här är en vänlig påminnelse från Region Skåne om ett enkelt sätt att göra stor skillnad för dina medmänniskor.
Nu har du möjlighet att ansöka om att rekrytera en trainee genom Familjen Helsingborgs traineeprogram. Syftet är att stärka den långsiktiga kompetensförsörjningen genom att erbjuda ett attraktivt steg in i kommunen för nyutexaminerade personer med stort driv och samhällsengagemang.
Du som är medlem i Kommunal, eller är oorganiserad men tillhör kommunals avtalsområde, får i år ett engångsbelopp på 5500 kronor. Engångsbeloppet betalades ut den 10 december. För att ha rätt till hela beloppet ska du ha arbetat heltid och varit anställd mellan 1 maj 2020 och 31 oktober 2020.
Många medarbetare, 82 procent, valde att svara på årets medarbetarenkät och det är ett stabilt resultat som visar på att vi kan behålla engagemanget och motivationen även i en mycket utmanande tid.
De centrala avtalen är nu klara och stadens löneöversyn fortsätter. Det är ännu inte klart när den nya lönen kan betalas ut men här är senaste nytt om vad vi vet just nu.
Nu har vi en förbättrad mejlhantering i HR-systemen Rehabilitera samt Arbetsskada och tillbud (Adato och Lisa). Förändringen innebär att känslig information stannar inne i systemen och att du som chef får färre mejl än tidigare.
Alex Bergdahl arbetar som biblioteksassistent på Helsingborgs bibliotek. Den här veckan kan du få en inblick i hans arbetsvardag genom instagramkontot @jobbaihelsingborgsstad
Nu har du som anställd i staden möjlighet att ta del av Feelgood företagshälsovårds e-utbildning "Så arbetar du bättre hemifrån". Utbildningen är tillgänglig till och med april 2021.