Helsingborgs krisledning träffar stadens bolag- och förvaltningschefer
Under torsdag eftermiddag den 12 mars träffade representanter för kommunens alla bolag och förvaltningar stadens centrala krisledning.
– Vi tar situationen med Covid-19 på största allvar. Sedan en vecka träffas krisledningen i staden regelbundet, och stämmer kontinuerligt av med Länsstyrelsen och Region Skåne. Vi har nu en god överblick av stadens behov genom de pandemiplaner som sammanställts av alla verksamheter. Tillsammans med stadens förvaltningar och bolag träffas vi minst en gång i veckan från och med nu. Det vi fokuserar på är att säkerställa kapacitet för att skala upp vid behov i hela verksamheten på längre sikt. Vi behöver vara uthålliga över tid. Jag vill uppmana alla att hålla sig informerande och följa myndigheternas rekommendationer, säger Palle Lundberg, stadsdirektör i Helsingborgs stad.
På mötet fattades följande inriktningsbeslut
- Staden och alla anställda ska följa ansvariga myndigheters rekommendationer.
- Staden ska särskilt arbeta för att förhindra smittspridning inom äldreomsorg, vård och förskola för att vårdnadshavare ska kunna gå till jobbet.
- Staden ska upprätthålla samhällets funktionalitet och begränsa påverkan på samhällsviktiga verksamheter.
- Staden ska gå ut med tydlig, gemensam och samordnad information för att skapa trygghet hos allmänheten, kunder och medarbetare, samt för att förhindra smittspridning.