HR-direktören svarar på frågor om stadens kunskapsresor

MN
Maria Nordstrand
Detta innehåll är äldre än 60 dagar.

Under 2014–2022 gjorde dåvarande stadsdirektör Palle Lundbergs ledningsgrupp kunskapsresor i norra Europa och Skandinavien. Stadens HR-direktör Jörgen Fransson svarar på frågor om dessa kunskapsresor som på sistone har uppmärksammats i Helsingborgs Dagblad, HD.

Jörgen Fransson, HR-direktör
Jörgen Fransson, HR-direktör

Medierna uppmärksammar nu något som heter ”Kunskapsresorna”, vad är det för något?

– Kunskapsresorna var återkommande resor som arrangerades åren 2014–2022 för stadsdirektörens ledningsgrupp under ledning av den tidigare stadsdirektören, Palle Lundberg. Syftet med resorna var bland annat att inhämta kunskap, omvärldsorientera och fördjupa samarbeten och kontakter. Men vi har också fördjupat relationerna inom ledningsgruppen och över förvaltningsgränserna.

Vart gick resorna?

– Deltagarna har besökt olika städer i norra Europa och Skandinavien med likartade utmaningar som Helsingborg står inför. Däribland Wien, Hamburg, Århus och Amsterdam. Syftet har varit att knyta kontakter, dela erfarenheter och lära av varandra över kommun- och landsgränserna med sikte på att öka servicen till invånarna.

Vad har deltagarna gjort under resorna?

– Det har varit fokus på inspiration, nätverkande och erfarenhetsutbyte. Under resan till Köpenhamn 2021 så besökte deltagarna bland annat Bloxhub. Det är en nordisk hub för hållbar stadsutveckling som nu fungerar som inspiration i arbetet med Helsingborgs nya innovationsdistrikt. Läs mer om vad Bloxhub är på Bloxhubs webbplats. Under förra årets resa till Wien och Lintz så träffade deltagarna representanter från de två städerna, civilsamhället och näringslivet. De berättade om hur de arbetar på olika sätt för att höja livskvaliteten med innovation som medel. Det har också varit mycket jobb på hemmaplan efteråt för att på bästa sätt ta till vara lärdomarna i de egna verksamheterna.

Helsingborgs Dagblad, HD, har begärt att få se kvitton från restaurangbesök som skett under resan. Varför lämnar ni inte ut dem?

– Stadens arbete präglas av öppenhet och transparens och vi har lämnat ut samtliga handlingar HD har begärt som vi haft till vårt förfogande kopplat till Kunskapsresorna. Vi har dock aldrig haft tillgång till de aktuella kvittona utan de har hanterats av det företag som arrangerade resorna. Det har alltså inte funnits något för oss att lämna ut. Med tanke på den uppmärksamhet som nu riktas mot resorna så gör vi dock ett undantag från rutinerna och begär in kvittona från leverantören så att HD ska få möjlighet att ta del av dem.

Så ni kommer alltså att lämna ut kvittona till HD? Hade det inte varit lättare att bara göra det från början?

– Vi har hela tiden följt de rutiner som finns i staden. Att vi nu väljer att begära ut kvittona från leverantören handlar om att vi ser en risk att frågan annars överskuggar det viktiga arbete som bedrivs runt om i staden. Det är dock viktigt att påpeka att det här är just ett undantag. Skulle vi ha som krav att begära in kvitton från samtliga leverantörer i samtliga underliggande led skulle det bli ohanterligt.

Har det bjudits på alkohol under resorna?

– Det har serverats öl och vin till vissa måltider under resorna. Det har då skett i enlighet med riktlinjerna för representation.

Varför har just stadsdirektörens ledningsgrupp fått åka? Det finns väl andra funktioner i staden som också behöver knyta kontakter med omvärlden?

– Ja, och det är även flera medarbetare inom staden som emellanåt åker utomlands utifrån sina uppdrag. Det är ledningsgruppen som har ansvar för att leda och utveckla stadens arbete och det är därför viktigt för dess medlemmar att ta del av insikter och erfarenheter från andra städer som står inför liknande utmaningar som Helsingborg. Då har kunskapsresorna varit en viktig källa till kunskap och nätverkande.

Avbryt
Du behöver logga in för att kunna lämna en kommentar.

Den här länken kan inte nås på ditt nuvarande nätverk. Systemet du försöker nå är endast tillgängligt genom en säker, auktoriserad anslutning.

För att få åtkomst behöver du antingen vara ansluten till nätverket på en specifik plats, som ett kontor, eller använda en säker anslutningsmetod, som en VPN.

Vänligen säkerställ att du är ansluten till rätt nätverk för att fortsätta.