Hur påverkas stadsdirektörens vardag av den rådande krisen?
Den frågan ställde vi till stadsdirektör Palle Lundberg som bland annat berättar om fler digitala möten, möten utomhus, långpromenader istället för gymbesök och hur uthållighet och återhämtning är nyckeln för att vi ska ta oss igenom den här krisen.
Han berättar också hur imponerad han är av våra arbetsinsatser inom staden, inte minst från alla inom vård och omsorg som kämpar hårt för att hålla verksamheten igång.
Se hela filmen här på Youtube.
Har du en fråga till Palle som du tycker vi ska ta upp i en kommande film? Ställ den här i kommentarsfältet eller mejla till redaktionen@helsingborg.se
Tittar du utan ljud? Glöm då inte att slå på textningsfunktionen. Klicka på kugghjulet och slå på undertext om det inte sker automatiskt när du tittar. Via kugghjulet kan du också ställa in bildkvalitet.
Martina Elofsson
Hej Pia! I dagsläget ligger alla sommarsemestrar som planerat, och medarbetarna arbetar i möjligaste mån efter sina ordinarie scheman. Förvaltningen har också utökat sin bemanning så att vi inte ska vara kort om folk. Med anledning av rådande situation är arbetsmiljöarbetet extra viktigt , många upplever en psykisk påfrestning nu. Chef och medarbetare arbetar tillsammans med dessa frågor på sina löpande APT, dvs som en del i det systematiska arbetsmiljöarbetet. Med vänlig hälsning Martina Elofsson, HR-chef VOF
Yvonne Sirén
Hej Sophie! Superbra idé!
David Lundin
Tack för det fina förslaget! @sophiesöderman Staden undersöker denna möjlighet. Vi återkommer ifall det blir beslut i frågan. David, kommunikatör, stadsledningsförvaltningen