Innovationsresan fortsätter – toppnamnen delar sina tankar efter expon
Efter valet i september är det stor sannolikhet att Jan Björklund (S) eller Christian Orsing (M) blir ordförande i kommunstyrelsen. De riktar ett varmt tack till alla medarbetare i staden efter H22 City Expo. Samtidigt betonar de vikten av att inte stanna nu. Expon må vara över, men innovationsresan fortsätter med full kraft.
Filmad intervju med Christian Orsing (M) och Jan Björklund (S) (Youtube).
– Det är jätteviktigt att säga att H22 bara är en hållplats på en resa. Nu är det viktigt att Jan och jag gör vad vi kan för att tillsammans se till att den här kulturen och resan fortsätter, för vi tror ju att det är genom innovation, genom utveckling, som vi ska kunna lösa samhällets utmaningar, säger Christian Orsing (M).
– Resan började för tre år sedan och ute i förvaltningarna har man jobbat med detta under tre år. Så visade vi upp det under city expot, med besökare som kom hit och tog del av vad vi hade lärt oss och gjort, men även kunde vi dra lärdom av dem. Det är oerhört viktigt att vi fortsätter den här resan vidare in i framtiden, säger Jan Björklund.
Nyligen blev Helsingborg utnämnd till en av de mest innovativa städerna i Europa. Varken Jan Björklund eller Christian Orsing ser anledning att nöja sig där.
– Framför allt är det viktigt att vi sätter upp en tydlig målbild som vi kan samlas kring igen, hela staden och förvaltningarna. För det hela handlar ju om att leverera en bra välfärd till helsingborgarna, säger Jan Björklund.
– Det kliar ju lite i fingrarna, här finns jättemycket att implementera som riktar sig just till vårt kärnuppdrag, men faktiskt också att vi måste dra nytta av en del av de dörrar som har öppnats runt om i Europa och världen där vi kan lära av andra, säger Christian Orsing.
Hur som helst ser båda även ett värde i att stanna upp en stund efter H22 City Expo och vara stolta över det arbete som vi har gjort i Helsingborgs stad.
– Det är ett fantastiskt arbete som har gjorts av alla medarbetare och ett stort tack för det. Det har varit ett fantastiskt expo, säger Jan Björklund.
– Framför allt vill jag rikta ett stort tack till alla som har engagerat sig på det här sättet. Det är helt fantastiskt att kunna genomföra en sådan expo med en sådan bredd, säger Christian Orsing.