Kommer din arbetsplats att fungera i en kris?
Varje år vecka 39 är det den nationella beredskapsveckan. Det är MSB, myndigheten för samhällsskydd och beredskap som står bakom satsningen. Hela samhället måste förbereda sig på att bättre kunna hantera olika oförutsedda händelser och kriser. Det kan till exempel vara vid längre strömavbrott eller om det inte kommer något vatten ur kranen. Ytterst handlar det om stadens verksamhet måste kunna fortsätta lösa sina uppgifter vid kris och i värsta fall i krig.

Stadens ansvar vid kris och krig
Alla våra förvaltningar och bolag måste kunna fortsätta att utföra de flesta av sina uppdrag som det normalt gör även i kris eller krig. Det handlar om allt från det ska finnas el och värme och att vatten och avlopp fungerar till att skolor och äldreomsorg måste fortsätta sin verksamhet. Som medarbetare kan det vara bra att fundera på och diskutera vad som krävs för att just din verksamhet ska kunna fungera om det uppstår en kris.
Varje verksamhet ska vidta relevanta förebyggande åtgärder och upprätta planer för hur verksamheten ska kunna fungera och genomföra sitt uppdrag vid samhällsstörningar som till exempel en pandemi, energikris, höjd beredskap eller krig. Läs mer om hur staden arbetar med att förebygga och hantera kriser samt höjd beredskap.
Helsingborgs stad ansvarar för att viktig samhällsservice fungerar både i vardagen och vid samhällsstörningar. Därför arbetar vi systematiskt med att förebygga och hantera sådana störningar. Läs mer om stadens krisberedskap och krisorganisation på helsingborg.se.
På MSBs webbplats får du mer information om hur kommuner arbetar med en god krisberedskap.
Detta förväntas av stadens invånare
Invånare förväntas kunna klara sig själv i upp till en vecka när det gäller vatten, mat, värme samt att få och dela med sig av information Att ha hemberedskap innebär att kunna klara sig utan samhällets hjälp i en vecka. Med rätt förberedelser kan invånare klara en besvärlig situation bättre, oavsett vad som har hänt.
Läs mer om vad hemberedskap innebär på MSBs webbplats.
Vill du lära dig mer om krisberedskap?
Lördagen den 30 september kan du komma till Stortorget klockan 10-15 och lära dig mer om krisberedskap. På plats finns experter från Helsingborgs stad och räddningstjänsten Skåne Nordväst. Du möter även flera av de frivilligorganisationer som finns i Helsingborg. Röda korset informerar om första hjälpen. Lottakåren visar upp sitt fältkök. Bilkåren kommer med en av sina bandvagnar. Frivilliga motorcykelkåren visar upp både militära och civila motorcyklar.