Så jobbar staden med miljöpriset

MN
Maria Nordstrand
Detta innehåll är äldre än 60 dagar.

Varje år delar Helsingborgs stad ut miljöpriset till någon eller några som gjort goda insatser inom miljöområdet. Vi delar ut priset för att visa goda exempel som inspirerar fler att arbeta för en renare miljö och en mer hållbar värld. Vinnaren blir uppmärksammad för sin insats och får även 50 000 kronor.

Förra årets pris gick till Martin Krokstorp för hans arbete med ett hållbart jordbruk som binder kol och återför näring till jorden, så kallat Conservation agriculture.

Vet du någon, en person, ett företag eller organisation som har gjort en insats inom miljöområdet och som borde uppmärksammas? Du kanske har kommit i kontakt med en sådan verksamhet i jobbet. Då kan du nominera till miljöpriset. Vi behöver få in fler nomineringar. Skicka in ditt förslag senast den 30 september via detta formulär på helsingborg.se.

Vem som vinner miljöpriset bestäms en jury från Helsingborgs stad. I juryn sitter stadens miljödirektör, stadsbyggnadsdirektör och näringslivsdirektör, samt ordförande och vice ordförande i miljönämnden och stadsbyggnadsnämnden.

Avbryt
Du behöver logga in för att kunna lämna en kommentar.

Den här länken kan inte nås på ditt nuvarande nätverk. Systemet du försöker nå är endast tillgängligt genom en säker, auktoriserad anslutning.

För att få åtkomst behöver du antingen vara ansluten till nätverket på en specifik plats, som ett kontor, eller använda en säker anslutningsmetod, som en VPN.

Vänligen säkerställ att du är ansluten till rätt nätverk för att fortsätta.