Tillsammans arbetar vi för att barn med funktionsnedsättning ska få en bättre fritid
Alla barn har rätt till en meningsfull fritid enligt Barnkonventionen. Men enkätundersökningar visar att barn med funktionsnedsättningar deltar i fritidssysselsättningar i mindre utsträckning än genomsnittet. De upplever också att de har sämre hälsa. För att tillsammans förstå utmaningarna har representanter från stadens olika förvaltningar börjat samverka för att skapa bättre möjligheter för barn med funktionsnedsättningar att få en meningsfull fritid.
Kulturförvaltningen, vård- omsorgsförvaltningen och skol- och fritidsförvaltningen möter alla barn med funktionsnedsättningar i sina verksamheter. Under 2023 har representanter från förvaltningarna inlett en fördjupad samverkan för att se hur de bättre kan dra nytta av varandra. De har kartlagt vad det finns för utbud av fritidsaktiviteter, hur samarbetet ser ut idag och diskuterat vad som kan utvecklas. Det gemensamma målet är att barn med funktionsnedsättningar ska ha lika möjligheter som andra barn till en meningsfull fritid.
Mycket att vinna med att samarbeta
– Det kändes angeläget att utveckla samarbetet om en meningsfull fritid för barn och unga med funktionsnedsättning. Vi har sett stora vinster av att träffas och gemensamt prata om våra barn och unga med funktionsnedsättningar, deras behov, möjligheter och rätt att få en meningsfull fritid, säger Eva Fallgren, utvecklingsledare på vård- och omsorgsförvaltningen.
Vinsterna med att arbeta tillsammans är många. Samarbetet har lett till att verksamheterna lättare kan byta kunskaper och erfarenheter. Deras olika perspektiv och uppdrag bidrar till ökad förståelse för utmaningarna och att de bättre kan utforma fritidsaktiviteter som passar målgruppen. Bland annat planerar de för en ny mötesplats för unga med funktionsnedsättning.
– Jag tycker det är roligt att vi är fler som arbetar mot samma mål men på olika sätt. Det ger draghjälp och fler insynsvinklar. Vi inom Ung Fritid har länge försökt att nå denna målgrupp men inte lyckats tidigare, nu känns det som att vi är på rätt väg med hjälp av samarbetet, säger Pernilla Raisio, koordinator på Fritid Helsingborg.
– Samarbetet är en nödvändighet för att skapa en struktur för arbetet med att främja en aktiv fritid för fler och öka kunskapen inom staden. Inte minst när det gäller att inkludera målgruppen för att utveckla och utvärdera aktiviteter. Vilket vi inte får glömma bort att göra, säger Katarina Kristiansson, strateg på kulturförvaltningen.
– Vi måste synliggöra målgruppen mer i staden, det finns en oerhörd vinning för både individen och samhället om det finns bra förutsättningar för en bra fritid och kulturverksamhet för gruppen, säger Lars Palmgren, fritidsledare vård- och omsorgsförvaltningen.
Vi ingår i samarbetet
- Eva Fallgren, utvecklingsledare, och Lars Palmgren, fritidsledare, på vård- och omsorgsförvaltningen
- Pernilla Raisio, koordinator, Cecilia Pihl, enhetschef, Mikael Nordlund och Abdele Abdijama, områdessamordnare, på fritid Helsingborg
- Ola Jacobson och Katarina Kristiansson, strateger på kulturförvaltningen
- Therese Lundin, framtidsledare, Part, preventivt arbete tillsammans
- Mirjam Wallin, rektor, och Solo Da Silva Hammar, friskvårdskonsulent, anpassad gymnasieskola, Filbornaskolan
Samarbetet tar avstamp i plan för lika möjligheter
Styrdokumentet plan för lika möjligheter 2022–2025 är stadens gemensamma strävan att skapa lika möjligheter för våra invånare till en god och jämlik livskvalitet i Helsingborg. Den har tillsammans med plan för kultur och hälsa fungerat som utgångspunkter i samarbetet.
– Plan för lika möjligheter beskriver delaktighet som en viktig princip för demokrati och mänskliga rättigheter och att alla oavsett bakgrund ska ha likvärdiga förutsättningar och samma möjligheter att ta del av sina mänskliga rättigheter. Detta är en utgångspunkt i det samarbete vi inlett för att barn och unga med funktionsnedsättningar ska få samma möjligheter som andra barn till en meningsfull och aktiv fritid, säger Eva Fallgren utvecklingsledare på vård- och omsorgsförvaltningen.
Plan för lika möjligheter 2022–2025 är stadens övergripande styrdokument i arbetet mot diskriminering, för lika möjligheter och mänskliga rättigheter. Planen utgår från livskvalitetsprogrammet och består av 17 åtgärder som ska bidra till förändring och utveckling i våra förvaltningar och bolag. Här kan du läsa mer om arbetet för lika möjligheter.
Under hösten 2023 gjordes en uppföljning för att få en lägesbild av de insatser och aktiviteter som gjorts sedan planen antogs. Uppföljningen ska bidra till lärande och inspiration i det fortsatta arbetet för lika möjligheter. Här kan du ta del av rapporten (pdf 1 Mb).